Minkowski uzayında mekanik sistem uygulamaları
Mechanic system applications in Minkowski space
- Tez No: 260020
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEVKET CİVELEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın ilk iki bölümünde Lorentz-Minkowski uzayı tanıtılmış olup daha sonra bu uzayda eğriler ayrıntılı olarak anlatılmıştır. Üçüncü bölümde; Lagrange Sistemleri diferansiyel geometrik kavramlarla ifade edilmiştir. Dördüncü bölümde ise; Galile ve Minkowski uzay-zamanında klasik fizik kavramları verilmiştir. Beşinci bölümde de, Hiperbolid üzerindeki geodezik örnekleri verilmiş ve serbest bir parçacığın yörüngesi Lagrange denklemleri yardımıyla ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Lorentz-Minkowski space is introduced in the first two sections of this thesis and the following sections explain the curves in this space in detail. In the third section, Lagrange systems are defined by differential geometric terms. Classical physical concepts in Galileo and Minkowski spacetime are presented in the fourth section. Geodesic examples are given and a free particules orbit is defined using Lagrange equations in the fifth section.