Minkowski uzayında bir ve iki parçalı hiperboloidler üzerindeki laplace operatörü için değişkenlerin ayrışımı
The Separation of variables in Minkowski space for laplace operator on one and two sheeted hyperboloids
- Tez No: 136481
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADEM DALGIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analiz ve Fonksiyonlar Teorisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Beş bölümden oluşan bu çalışmada; Lie grupları, Lie cebirleri ve temsil teorisi hakkında genel bilgiler verilmiştir. Grup temsilleri, Lorentz grubu ve temsilleri, temsillerin sonsuz küçük operatörleri tanıtılmıştır. Bunlar, sonsuz küçük dönmelere karşı gelen matrisler ve Casimir operatörü yardımı ile Minkowski Uzayı'nda değişik koordinat sistemlerinde, bir ve iki parçalı hiperboloidler üzerindeki Laplace operatörü için değişkenlerin ayrışımı yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY In this study which consists of five chapters; general information abaut Lie groups, Lie algebras and Representation theory is given. Group representations, Lorentz group and its representations, infinitesimal transformations of representations are introduced. With the help of the matrices that correspond to infinitesimal rotations and Casimir operator, separation of variables on different coordinate systems in Minkowski space for Laplace operator on one and two sheeted hyperboloids is done.