Sisplatin verilmiş ratlarda cAMP ve CoQ'nun karaciğer radikal süpürücü enzim aktiviteleri üzerine etkilerinin ve hasar giderilmesindeki rollerinin araştırılması
Investigation of preventing damage roles and the effects of cAMP and CoQ on activities of liver radical scavenger enzymes in cisplatin injected rats
  1. Tez No: 260077
  2. Yazar: FATMA GÖNÜL AKBAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER EREN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada sisplatin hepatoksisitesinin muhtemel moleküler mekanizması ve serbest radikal hasarına karşı cAMP ve CoQ'nun koruyucu etkilerini araştırmak amaçlanmıştır.Bu amaç doğrultusunda, kontrol, cAMP, CoQ, sisplatin, sisplatin ve cAMP, sisplatin ve CoQ, sisplatin ve cAMP ve CoQ, cAMP ve CoQ grupları olmak üzere sekiz grup oluşturuldu.Hayvanlar enjeksiyondan önce 12 saat aç bırakıldı. Sisplatin, cAMP ve CoQ, enjekte edilen ratlar 4., 8., 12., 24., ve 48. saatlerde servikal dislokasyon yöntemi ile öldürüldü ve karaciğerleri çıkartıldı. Karaciğerlere sırasıyla homojenizasyon, sonifikasyon ve santrifügasyon işlemleri uygulandı. Çalışmamızda Lowry metoduna göre protein miktarı ölçüldükten sonra karaciğer süperoksit dismutaz, katalaz, glutatyon peroksidaz ve Malondialdehit (MDA) miktarı ölçüldü.Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre, kontrol grubu ile karşılaştırıldığında sisplatin verilen grupta MDA miktarı ve glutatyon peroksidaz aktivitesinde artış gözlenmiştir. Sisplatin verilen grup ile cAMP verilen grup, CoQ verilen grup ve cAMP ile birlikte CoQ verilen gruplarda katalaz, süperoksit dismutaz, glutatyon peroksidaz aktivitelerinin ve MDA miktarının daha az olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to investigate the possible molecular mechanism of cisplatin hepatotoxicity and protective effects of cAMP and CoQ against free radical damage.For this purpose, eight groups of animals were used as control, cAMP, CoQ, cisplatin, cisplatin and cAMP, cisplatin and CoQ, cisplatin and cAMP and CoQ, cAMP and CoQ groups.Animals were kept hungry for 12 hours before injection. The rat that cisplatin, cAMP and CoQ, injected intraperitonally were killed by servical dislocation at 4 th, 8 th, 12 th, 24 th, 48 th hours and their liver were removed. Then livers were exposed to homogenisation, sonification and centrifugation respectively. In this study after the determination of protein amount by Lowry method, liver superoxide dismutase, catalase, glutathione peroxidase activities and Malondialdehyde (MDA) amount were measured.According to the results obtain in our study; MDA level and glutathione peroxidase activities were higher in the cisplatin group compared with the control values. Catalase, superoxide dismutase, glutathione peroxidase activities and MDA level were lower in the cAMP group, CoQ group, cAMP and CoQ groups compared with the cisplatin group.