Paklitaksel ve sisplatin nörotoksisitesinin sıçan nöron kültüründe antioksidan parametrelerle ilişkisi
Relationship between antioxidant parameters and paclitaxel and cisplatin neurotoxicity in rat cell culture
- Tez No: 272680
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET HACIMÜFTÜOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Periferal nörotoksisite, kanser tedavisinde paklitaksel sisplatin gibi antikanser ilaçların kullanımını ve dozunu kısıtlayan bir yan etkidir. Bu çalışmada antikanser ilaçların oluşturduğu nedeni bilinmeyen nörotoksisitenin antioksidanlar kullanılarak tedavi edilip edilemeyeceği araştırılmıştır. Yapılan deneylerde yeni doğan Spraque Dawley cinsi ratlar steril ortamda dekapite edilerek serebral kortekslerinden nöron kültürü yapılmıştır. 10. Gün platelerdeki kuyucuklara 10-4M ve 10-5M antioksidan bir ajan olan salisilik asit eklendi.16. gün ise 10-7M ve 10-8M paklitaksel ile 50µ ve 100µ sisplatin uygulandı. Hücre canlılık testi için mtt analizi yapıldı. Kontrol grubunun ortalaması 74±33 iken sadece paklitaksel verilmiş gruplarda sırasıyla 47±7 - 53±14, diğer plate'de kontrol grubunun ortalaması 84,83±3,43 iken sadece sisplatin verilmiş gruplarda sırasıyla 70,50±2,07 ? 63,83±8,51 olması nörotoksiste oluştuğu gösterdi. Toplam antioksidan kapasite testlerinde ise 1,23±0,32 olarak elde edilen kontrol grupları ile sadece paklitaksel verilen gruplarda sırasıyla 1,12±0,27 - 1,11±0,19 çıkması antioksidan kapasitenin düştüğünü gösterdi. Toplam oksidan kapasite testlerinde ise 1,44±0,51 olarak elde edilen kontrol grupları ile sadece paklitaksel verilen gruplar sırasıyla 1,68±0,48 - 1,71±0,62 çıkması oksidan kapasitenin arttığını gösterdi. Sonuç olarak bu çalışmada serbest radikallerin oluşumunda antioksidan olan salisilik asitin, antikanser ilaçların oluşturduğu nörotoksisteyi önleyebileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Peripheral neurotoxicity is a side effect that restrict the usages and doses of anti-cancer drugs such as paclitaxol cisplatin. In this study it was investigated whether neurotoxicity caused by anticancer drugs, reason for which is unknown can be treated with antioxidants. In the conducted experiments newborn Spraque Dawley rats were decapitated in steril atmosphere and neuron culture was made from their cerebral cortex. On the tenth day salicilic acid, a 10-4M ve 10-5M antioxidant agent, was added to culture flasks. On the sixteenth day 10-7M ve 10-8M paclitaxol and 50µ ve 100µ cisplatin were applied. MTT analysis was conducted fort he test of cell vitality. The fact that group averages were consecutively 47±7 - 53±14 in the groups to which only paclitaxol was applied while it was 74±33 in the control group and that group averages were consecutively 70,50±2,07 ? 63,83±8,51 in the groups to which only cisplatin was applied while it was 84,83±3,43 in the control group on the other plate showed that neurotoxicity appeared. In the total antioxidant capacity tests the control groups which were obtained as 1,23±0,32 and 1,12±0,27 - 1,11±0,19 in the groups to which only paclitaxol was applied showed that antioxidant capacity decreased. In the total oxidant capacity tests the control groups which were obtained as 1,44±0,51 and 1,68±0,48 - 1,71±0,62 in the groups to which only paclitaxol was applied showed that the capacity increased. As a result in this study it was seen that salicylic acid, an antioxidant for the formation of free radicals, can prevent the neurotoxicity caused by anticancer drugs.