Sisplatinin neden olduğu iç kulak hasarını önlemede intraperitoneal resveratrolün (trans-3,4'5,-trihidroksisitilben) koruyucu etkinliği
Protective effects of intraperitoneal resveratrol (trans-3,4'5,-tri̇hi̇droksi̇si̇ti̇lben) on cisplatin-dependent inner-ear damage in rats
  1. Tez No: 602531
  2. Yazar: GÖKÇE ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSTEMİHAN AKIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Ototoksisite çeşitli terapötik ajanlar ve kimyasal maddelerle karşılaşma sonucu koklear ve vestibüler organda ortaya çıkan hasarlanmaya verilen genel bir isimdir. İç kulağın çeşitli kimyasal maddelere karşı duyarlılığı yüzyıllardan beri bilinmektedir ve günümüzde de ototoksisite, işitme kaybı ve denge bozukluğuna yol açan önemli bir nedendir. İnsan ve hayvan çalışmalarında sisplatinin stria vaskülaris ve Korti organında değişikliklere neden olduğu gösterilmiştir. İlk etki kokleanın bazal kıvrımındaki DTH'dedir ve ilerleyici olarak daha apikaldekiler ve İTH etkilenir. Sisplatin özellikle koklea içerisinde reaktif oksijen türevlerinin oluşumunu artırır. Serbest radikal oluşumu intraselüler glutatyon seviyelerinin azalması ve böylece antioksidan enzim aktivitesindeki değişiklikler sonucu oluşur. Antioksidan defans sistemindeki bozukluk lipit peroksidasyonunda artışa neden olur ve böylece tüylü hücreler, destek hücreleri, stria vaskülaris ve adituar sinirlerde apopitozise yol açar . Ototoksitite için odyolojik monitorizasyon ve mümkünse ototoksisiteye neden olan ilacın kesilmesi en temel yaklaşımdır. Birçok çalışmada sisplatin kaynaklı ototoksititeyi engellemek için çeşitli kemoprotektif ajanlar kullanılmıştır. Ancak üzerinde görüş birliğine varılmış ideal bir ilaç henüz bulunmamaktadır. S.B. Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1. Kulak Burun Boğaz Kliniği ve Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Cerrahi Ana Bilim Dalı Deney Hayvanları Laboratuvarında 25 Mayıs – 25 Haziran 2011 tarihleri arasında gerçekleştirilen çalışmamızda ototoksisite oluşturduğumuz ratlarda intraperitoneal yoldan uyguladığımız resveratrolün ototoksisite sonucu ortaya çıkan ABR ve eşik dB değerlerine etkisini, kontrol grubu ile karşılaştırdık. Resveratrolün, sisplatin bağımlı ototoksisiteyi dolaylı olarak yansıtan ABR1,ABR4, ABR1-4 intervali ve eşik dB değerlerindeki bozulmayı istatistiksel olarak anlamlı oranda iyileştirdiğini saptadık.
Özet (Çeviri)
Various therapeutic agents and chemicals encountered ototoxicity results in cochlear and vestibular organ damage occurring is to be given a generic name. Awareness of the various chemical substances against the inner ear has been known for centuries, and today ototoxicity is an important cause that leads to hearing loss and balance disorder. Human and animal studies has been shown that cisplatin cause changes in the striae vaskülaris and organ of corti. OHC in the cochlea basal folds is the first domain are affected and progressive straightforward to apically and than IHC will be affected. Cisplatin particularly increases the formation of reactive oxygen derivatives in the cochlea. Decreased intracellular glutathione levels that cause changes in antioxidant enzyme activity and thus free radical formation occurs. Defect in the antioxidant defense system causes increase in the lipid peroxidation and thereby causes apoptosis in the hairy cells, support cells, striae vaskülaris, and auditory nerves. If possible odiologic monitoring, and discontinuation of the drug which is causing ototoxicity is the most basic approach for ototoxicity. In many studies various chemoprotective agents used to prevent cisplatin-source ototoxicity. However, there was no consensus on an ideal drug application by intratympanic way. In our study, conducted at Yildirim Beyazit Training and Research Hospital and at Ankara University Faculty of Veterinary Medicine, Dpertment of Experimental Animal Research between May 25- June 25 2011, we investigated the effects of resveratrol applied via the intraperitoneal route, on the ABR and hearing threshold for the prevention of cisplatin associated ototoxicity in a controlled experimental rat study design. It was shown that resveratrol statistically significantly ameliorates the cisplatin associated ototoxicity which was shown by the measurement of ABR1, ABR4, ABR1-4 interval and hearing threshold.