Normal ve keratokonik kornea morfolojik özelliklerinin dual-scheimpflug kamera ile değerlendirilmesi
Evaluation of morphological characteristics of normal and keratoconic corneas using dual-scheimpflug camera
- Tez No: 260101
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ SÖNMEZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Refraktif cerrahi adayı olan miyopik bireylerin keratokonus hastalarından ayırımında kornea morfolojik özelliklerinin Dual-Scheimpflug kamera (DSK) ile değerlendirilmesi.Gereç ve Yöntem: Klinik olarak keratokonus tanısı konulan 67 hastanın 67 gözü ile refraktif cerrahi adayı miyopik refraksiyon kusuru olan 172 hastanın 172 gözü çalışmaya alındı. Tüm olguların keratometrik, santral ve en ince korneal kalınlık, ön (ÖKE) ve arka korneal elevasyon (AKE), ön kamara derinliği, ortalama keratometri (MK), kornea ön yüzey (SimKavg) ve arka yüzey kırıcılığı (Kavg) ve DSK ile elde edilen keratokonus tahmin parametre değerleri (I-S: Santal 3 mm alanda alt ve üst korneal keratometri farkı, SAI: Santral yüzey asimetri indeksi, IAI: İrregüler astigmatizm indeksi, DSI: Arada kalan bir sektörün hesaba alınmadığı, ortalama keratometri değer farkının en yüksek olduğu iki 45° açılı sektörün aralarındaki fark,, OSI: Kornea 45° açılı sektörlerden aradaki ortalama keratometri değer farkının en yüksek olduğu karşılıklı iki sektörün keratometri değer farkı, CSI: Santral 3 mm ve 3?6 mm korneal halkanın ortalama keratometri değer farkı, ACP: Santral 3 mm korneanın ortalama keratometri değer farkı) alındı. Bu değerlerin alıcı çalışma karakteristikleri (Receiver Operation Characteristics -ROC) ile duyarlılık ve özgünlük değerlendirmeleri yapıldı. Alınan tüm ön segment parametre değerlerinin keratokonus ve normal bireylerde korelasyon değerlerine bakıldı.Bulgular: Olguların yaş ortalaması keratokonus hastalarında 26,1±8,3 (10?52), kontrol hastalarında 25,6±6,6 (15?55) idi (p=0,78).
Özet (Çeviri)
Introduction: The purpose of this study was to evaluation of morphological characteristics to discrimination of keratoconus from normal corneas who undergoing an initial consultation for primary refractive surgery for myopia using Galilei Dual-Scheimpflug Camera (DSK).Method: Galilei measurements were performed on 67 eyes of 67 patients with keratoconus and 172 eyes of 172 normal subjects of patients who undergoing an initial consultation for primary refractive surgery for myopia. In each eye, keratometric values, central and minimal pachymetry, anterior (ACE) and posterior corneal elevation (PCE), anteirior chamber depth (ACD), mean keratometry (MK), anterior (SimKavg) and posterior corneal refraction (Kavg), and keratoconus prediction index parameters obtained with DSK (I-S: Difference between the inferior-superior average dioptric values, SAI: Surface asymmetry index, IAI: Irregular astigmatısm index, DSI: Differential sector index, OSI: Opposite sector index, CSI: Center-Surround İndex, and ACP: Avarage central dioptric power) were evaluated. Receiver operating characteristic curves were used to compare the sensitivity and speci ? city of the different parameters. Correlation were calculated to evaluate the relationship between all anterior segment parameters within KCN and normal groups.Results: The mean age was 26,1±8,3 (range: 10?52) years in the keratoconus group, and 25,6±6,6 (range: 15?55) years in the normal control group (p=0,78).