Kars yöresindeki gebe kadınlarda trimestral hematolojk ve eleltrokardiyografik bulgular
Trimestral hematologic and electrocardiographic findings in pregnant women living in the Kars
- Tez No: 260110
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Physiology, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalısmanın amacı, Kars yöresinde (1700 m) yasayan gebe kadınlarda gebeliğin 3trimesterinde hematolojik ve kardiyovasküler değisiklikleri incelemekti. Bu amaçla KafkasÜniversitesi, Tıp Fakültesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğine basvuran 34 sağlıklıgebe kadın (ortalama yas: 28,0 ± 0,7, 19-38 yas arası) gebeliğin 12. , 24. ve 35. haftalarındahematolojik ve kardiyovasküler parametreler bakımından izlendi. Trimestrial değisiklikleritespit edebilmek için paired-t testi kullanıldı. Hematolojik parametreler incelendiğindeakyuvar sayısının, 1. trimesterden 3. trimestere doğru artıs gösterdiği belirlendi (trimesterleriçin sırasıyla 9.33±0.47, 9.70±0.36 ve 10.19±0.37 × 103 / mm3 kan, P0.05). Nabız sayısı 3. trimesterde belirgin olarak artısgösterdi (trimesterler için sırasıyla 77.3±2.2, 79.4±2.1 ve 89.0±2.7 atım/dak, P0.05). Nabız sayısı ile alyuvar sayısı arasında negatif bir iliski tespit edildi (R2= -0.220,P
Özet (Çeviri)
Aim of this study was to assess the trimestrial changes in hematology andelectrophysiology of the pregnant women living in Kars (1700 m), Turkey. For that purpose,healthy women (n=34, age 28.0±0.7 years, range: 19-38 years) who were admitted toDepartment of Obstetrics and Gynaecology Policlinc at the Faculty of Medicine of KafkasUniversity were followed trimestrially at weeks 12th, 24th and 36th weeks of pregnancy interms of their haematological and electrocardiographical findings. Paired t-test was used tofind out trimestrial changes in the parameters measured. In terms of haematologicalparameters, numbers of leukocytes raised from first to third trimester (9.33±0.47, 9.70±0.3610.19±0.37 × 103 /mm3 blood, respectively for the trimesters, P0.05). Heart rate increased significantly at the 3rdtrimester (77.3±2.2, 79.4±2.1 and 89.0±2.7 pulse/min, respectively for trimesters, P0.05).