Sığırlarda abdominal organ hastalıklarının tanısında klinik ve ultrasonografik muayene bulgularının değerlendirilmesi
Evaluation of clinical and ultrasonographic findings to identify abdominal disorders in cattle
  1. Tez No: 260117
  2. Yazar: BAŞAK KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METE CİHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, 100 baş sığır, abdominal organ hastalıkları yönünden, klinik ve ultrasonografik olarak muayene edilmiş, şüpheli durumlarda uygulanan radyografi, abdominal punksiyon ve laparotomi işlemleriyle, elde edilen bulgular sınanarak, ultrasonografi tekniğinin önemi ve uygulamada sağladığı avantajlar değerlendirilmiştir. İncelemeler sonucunda hastalardan 30'una omfalitis, 22'sine ekstraumbilikal apse, 14'üne RT, 10'una ürolitiyazis ve idrar kesesi rupturu, 6'sına RPT, 6'sına hernia umbilikalis, 4'üne omfaloflebitis, 3'üne urakus fistülü, 2'sine abomasum fistülü, 2'sine hernia ventralis ve 1'ine de rumen fistülü tanısı konulmuştur.Elde edilen veriler, klinik muayenenin ilk aşamada değerli bilgiler sunmasına rağmen spesifik olmadığını ve kesin tanıda yetersiz kaldığını göstermiştir. Bununla birlikte ultrasonografi, oluşan bozukluklar doğrultusunda net sonuçlar vermiş, öncesinde ve sonrasında uygulanan işlemlerde şekillenen soru işaretlerine açıklık getirmiş ya da doğrulamıştır. Son aşamada gerçekleştirilen operasyonlar ise, tekniğin sunduğu bulguları destekleyerek, ultrasonografinin güvenilirliği ve bu alandaki gerekliliğini kanıtlamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, 100 cattle were examined clinically and ultrasonographically in order to identify their abdominal diseases. The importance and advantages of ultrasonography were evaluated by proving the findings of radiography, abdominocentesis and laparotomy in cases when they needed. Examinations revealed that patients were suffering from omphalitis (n: 30), extraumbilical abscess (n: 22), reticulitis traumatica (n: 14), urolithiasis and bladder rupture (n: 10), reticuloperitonitis traumatica (n: 6), hernia umbilicalis (n: 6), omphaloflebitis (n: 4), urachal fistula (n: 3), hernia ventralis (n: 2) or ruminal fistula (n: 1).This investigation indicated that clinical signs were unspecific and not enough for diagnosis even presenting valuable data for first stages. On the other hand, ultrasonography not only represented distinct results but also dispelled the doubts of techniques applied at previous or next steps. Its reliability and requirement were also proven and confirmed by laparotomy.