Profesyonel hentbolcularda EKG bulguları ve kalp hızı değişkenliği
ECG findings of professional male handball players and heart rate variability
  1. Tez No: 260116
  2. Yazar: YILDIRIM KAYACAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Kardiyoloji, Spor, Physiology, Cardiology, Sports
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Mevcut tez çalışmasının amacı, profesyonel hentbolcülerde zaman-bağımlı kalp hızı değişkenlerini saptamaktı. Bu amaçla hentbolcüler (n=12), sağlıklı sedanterlerle (n=12) hem egzersiz öncesi dinlenme durumunda hem de 5 dakikalık sabit bir koşu egzersizinden sonra 5'er dakika süreyle elektrokardiyografileri (EKG) çekilerek karşılaştırılmıştır. Tüm deneklerin sistolik ve diyastolik kan basınçları ölçülmüş ve nabız sayıları kaydedilmiştir. Kalp hızı değişkenliği parametreleri EKG kayıtlarından hesaplanmıştır. Düzeltilmiş QT intervali egzersiz sonrası dönemde egzersiz sonrası döneme göre ve hentbolcülerde sedanterlere göre daha uzun olarak tespit edilmiş olsa da (P=0,001), kısa veya uzun QTc olarak değerlendirilmemişlerdir.
Özet (Çeviri)
Aim of the current study was to determine time-domain heart rate variabilities in pofessional handball players. For that purpose, electrocardiography (ECG) of handball players (n=12) and sedentary subjects (n=12) were recorded for 5 min before and after an exercise programme (5 min running with a stable speed). Systolic and diastolic arterial blood pressures were measured and heart rate was recorded for all subjects. Heart rate variabilites were calculated from ECG records.