Peripartum dönemdeki koyunlarda malondialdehit düzeylerinin karşılaştırılması
- Tez No: 136265
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞABAN MARAŞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Ziraat, Chemistry, Agriculture
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Bu çalışma, koyunlarda peripartum dönemin lipit peroksidasyonu üzerine olan etkisinin belirlenmesi amacıyla yapıldı. Materyal olarak Kars ili merkez Kümbetti köyünde halk elinde yetiştirilen yaşlan 2-4 arasında değişen 15 adet sağlıklı koyun kullanıldı. Hayvanlardan kan örnekleri doğumdan 10 gün önce, doğum am ve doğum sonrası 7. gün olmak üzere toplam 3 kez alındı. MDA düzeyleri doğum öncesi, doğum am ve doğumdan sonra sırasıyla 8.79 ± 3.12, 3.83 ± 0.77, 3.15 ± 0.56 umol/L olarak ölçüldü.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study w as designed to investigate the effects at p eriparturient sheep, on lipid peroxidation. For that purpose, IS healty, 2-4 year-old sheep that were raised by the farmers at Kümbetli village, Kars. Blood samples were collected at three accasions; 10 days before parturition, at parturition and on day 7 postpartum. The MDA levels were found to be 8.79 ± 3.12, 3.83 ± 0.77, 3.15 ± 0.56 umol/L respectively for prepartum, partum and postpartum stage. It was observed that MDA levels were higher in prepartum stage compared to partum and postpartum stage. Additionally, postpartum MDA levels were lower than partum stage (p< 0.01). Of periparturient sheep studied, the highest MDA levels were observed at prepartum stage. This was concluded to be oxidative stress during pregnancy as reflected by increases in MDA levels due to the lipid peroxidation. Thus, these conditions might be a source of stress and in order to be able to prevent this lipid peroxidation need to be payed attention and streaa should be minimised.