Peripartum COVID-19 tanısı almış gebelerde doğum şeklinin maternal ve neonatal sonuçlar üzerine etkisi
Peripartum in pregnancy diagnosis of COVID-19 maternal and neonatal of birth type effect on results
  1. Tez No: 750260
  2. Yazar: BURAK TURGUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR KUMRU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: ​Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Bu çalışma peripartum dönemde COVID-19 PCR sonucu pozitif olan gebelerde doğum şekli olan normal spontan vajinal doğum ile sezaryen doğumun maternal neonatal sonuçları üzerine etkisinin karşılaştırılması amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Method: Retrospektif kohort planlanan çalışmanın evrenini, çalışma süresince (01/03/2020- 01/05/2022 tarihleri arasında) Sağlık Bilimleri Üniversitesi Zeynep Kamil Kadın Hastalıkları ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesine başvuran COVID-19 PCR sonucu pozitif çıkan toplam 360 hasta oluşturmaktadır. COVID-19 enfeksiyonu PCR testi ile tespit edilen 360 kadının 96'sının peripartum dönemde olmayan gebe olduğu tespit edidi. Kadınların 23'ü ektopik gebelik ve 78'inin abortus tanısı olduğu saptandı. Peripartum dönemde COVID-19 enfeksıyonu olan toplam 163 hasta tespit edildi. Bu olgulardan 2'si in utero mort de fetus(IUMDF), 5'inde ise fetal major anomali, 5'i çoğul gebelik ve 5'inde başvuru sırasında şiddetli COVID-19 hastalık semptomları bulundu. Doğum şeklinin anne ve yenidoğan sonucuna etkisini değerlendirirken bu hastalar çalışma dışında bırakıldı ve toplam 146 olgu çalışmaya dahil edildi. Araştırmada primer çıktımız doğumhaneye başvuru sırasında COVID-19 Polymerase Chain Reaction(PCR) sonucu pozitif çıkan asemptomatik veya mild klinik bulguları olan peripartum dönemdeki kadınların doğum şeklinin (Normal Spontan Vajinal Doğum(NSVD) / Sezaryen doğumun) maternal ve yenidoğan sonuçları ile olan ilişkisidir. Ayrıca sekonder çıktılarımızda (maternal ve yenidoğan klinik bozulma) mevcuttur. Bu ilişkileri değerlendirmek için gebeliklerin sosyodemografik, sağlık, obstetrik, maternal klinik ve yenidoğan özellikleri incelenmiştir. Hasta verileri hasta dosyası ve hastane otomasyon sistemi kullanılarak tarandı. Bu araçlardan ede edilemeyen bilgiler telefonla ulaşılarak temin edildi. Veriler bilgisayarda SPSS 17.0 (Statistical Packages of Social Sciences) programı kullanılarak analiz edilmiştir. x Bulgular: Peripartum COVID-19 PCR (+) olan 163 olgunun 78 (%47,9) i NSVD ile doğum yaparken 85 (%52,1)'i sezaryen ile doğum yapmıştır. Sezaryen ile doğum yapan olguların 51'i(%60) ise primer sezaryen, 33 (%38,8)'ü acil nedenler ile sezaryen olmuştur. Doğum şekli ve anne ve yenidoğan sonuçlarının incelendiği analize alınan 146 olgunun 74'ü normal spontan vajinal doğum yaparken 72'si ise sezaryen ile doğum yapmıştır. Sezaryen ile doğum yapan olguların normal vajinal doğum yapan olgulara göre yaşının daha ileri olduğu (p=0,04), beden kütle indeksi(BKİ)'nin daha yüksek olduğu (p=0,006) ve doğum sonrası hastanede yatış süresinin daha uzun (p=0,001)olduğunu tespit ettik. Obstetrik özellikler ile olan ilişkiyi değerlendirdiğimizde preterm doğum yapanların (p=0,002) ve hipertansif hastalığı olanların daha fazla (p=0,009) oranda sezaryen olduğu saptandı. Yenidoğan verilerine baktığımızda sezaryen olanların, normal spontan doğum yapanlara göre daha fazla neonatal intensive care unit(NICU) kabulü olduğu (p=0.010), daha uzun yenidoğan yoğun bakımda kalma günü olduğu (p=0,04) ve daha fazla solunum sıkıntısı yaşadığı (p=0.013) tespit edilmiştir. COVID-19 hastalık bulgularının doğum şekli ile olan ilişkisinde NSVD yapan hastalarda maternal yoğun bakım ihtiyacı olmazken sezaryen(C/S) ile doğum yapan 7 hastada maternal ICU ihtiyacı olduğu saptanmıştır(p=0,006). Doğum sonrası COVİD-19 hastalık şiddetinin C/S ile doğum yapan 5 hastada artarken NSVD yapan hastalarda artmadığı saptanmıştır(p=0,027). Araştırmamızda yenidoğan kliniğinin bozulmasını etkileyen faktörler analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Objectives :This study was conducted to compare the effects of normal spontaneous vaginal delivery and cesarean section on maternal neonatal outcomes in pregnant women with positive COVID-19 PCR results in the peripartum period. Material and method :The participants of the retrospective cohort study consisted of 360 patients with positive covid pcr results who applied to the ministiry of health Zeynep kamil gynecology and pediatrics training and researh hospital between 3/1/2020-5/1/2022. A total of 360 patients admitted to the hospital with positive COVID-19 PCR results constitutes a patient. Of the 360 women whose COVID-19 infection was detected by PCR testing, 96 patients it was determined that she was a pregnant woman who was not in the peripartum period. It was determined that 23 of the women were diagnosed with ectopic pregnancy and 78 of them were diagnosed with abortion. A total of 163 patients with COVID-19 infection in the peripartum period were identified. Of these cases, 2 had in utero mort de fetus, 5 had fetal major anomaly, 5 had multiple pregnancy, and 5 had severe COVID-19 disease symptoms at presentation. While evaluating the effect of delivery method on maternal and newborn outcomes, these patients were excluded from the study and a total of 146 cases were included in the study. Our primary outcome in the study is the relationship between the mode of delivery and maternal and newborn outcomes of women in the peripartum period (Vaginal Delivery/ Cesarean) who are asymptomatic or have mild clinical findings with a positive COVID-19 PCR result at the time of admission to the delivery room. We also have secondary outputs (maternal and neonatal clinical deterioration). In order to evaluate these relationships, sociodemographic, health, obstetric, maternal clinical and neonatal characteristics of pregnancies were examined. Patient data were scanned using the patient file and hospital automation system. Information that could not be obtained from these tools was obtained by telephone. The data were analyzed using the SPSS 17.0 (Statistical Packages of Social Sciences)program on the computer. xiii Results : While 78 (%47,9) of 163 cases with peripartum COVID-19 PCR (+) had vaginal delivery, 85(%52,1) gave birth by cesarean section. Of the cases birthed by cesarean section, 51 (60%) were primary cesarean and 33 (38.8%) were cesarean for emergency reasons. While 74 of the 146 cases included in the analysis in which delivery method, maternal and newborn outcomes were analyzed, gave normal spontaneous vaginal delivery, while 72 delivered by cesarean section. We found that the patients who delivered by cesarean section were older (p=0.04), had a higher Body Mass Index(BMI) (p=0.006) and had a longer hospital stay after delivery (p=0.001) compared to the patients who had a normal vaginal delivery. When we evaluated the relationship with obstetric characteristics, it was found that those who had preterm birth (p=0.002) and those with hypertensive disease had a higher rate of cesarean section (p=0.009). When we look at the newborn data, it was determined that those who had cesarean section had more newborn intensive care unit admissions (p=0.010), had longer days of neonatal intensive care unit stay (p=0.04) and had more respiratory distress (p=0.013) than those who had a normal spontaneous vaginal delivery. While there was no need for maternal intensive care in patients who had vaginal delivery in the relationship between COVID-19 disease findings and mode of delivery, it was found that 7 patients who gave birth with C/S needed maternal intensive care unit (p=0.006). It was determined that the severity of COVID-19 disease after delivery increased in 5 patients who gave birth with C/S, while it did not increase in patients who had vaginal delivery (p=0.027). In our study, the factors affecting the deterioration of the neonatal clinic were analyzed.