Sabit ortodontik tedavide kullanılan farklı taban yapılarına sahip braket çeşitlerinin in vitro karşılaştırılması
Comparison of various bracket types with different base designs used in fixed orthodontic therapy
- Tez No: 260149
- Danışmanlar: PROF. DR. RÜŞTİYE SÜRÜCÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Farklı taban tasarımına sahip 6 ayrı braket çeşidinin in vitro ortamda mine yüzeyine yapıştırıldıktan sonra uygulanan sıyırma testlerine verdikleri bağlanma değerleri ve artık yapıştırıcı eğilimleri açısından karşılaştırılması ve silika modifiyeli kumlamanın bunlardan 5'ine olan etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Çekilmiş 220 premolar diş akrilik bloklara gömüldükten sonra braketler mine yüzeyine yapıştırılmıştır. Yapıştırma öncesinde Inspire-Ice dışındaki braketlerin yarısının tabanına silika modifiyeli kumlama işlemi gerçekleştirilmiştir. Yapıştırma sonrasında 24 saat 37 °C distile su içinde bekletilmiş örneklere okluzogingival yönde dakikada 0,5 mm crosshead hızıyla sıyırma testi uygulanmıştır. Elde edilen bağlanma değerleri, kumlanmamış gruplarda Oneway ANOVA ve Tamhane Post Hoc analizleri ile; kumlamanın etkisinin belirlenmesi için Independent Samples t-test ile değerlendirilmiştir. Testler sonrasında stereomikroskopta belirlenmiş olan ARI skoru dağılımları, kumlanmamış gruplar arasında Nonparametrik Kruskal-Wallis ve Mann-Whitney U testleri ile; kumlamanın etkisinin belirlenmesi için Nonparametrik Mann-Whitney U testi ile değerlendirilmiştir.Kumlanmamış gruplarda en yüksek bağlanma değerleri tabanı lazerle işlenerek hazırlanmış Discovery braketleri için çıkmıştır. ARI skoru dağılımı açısından en dikkat çeken gruplar; Discovery (%70 ARI 4), Victory alt (%70 ARI 4) ve Inspire-Ice (%90 ARI 1) olarak görünmüştür. Kumlama sonucu taban yapısı bozulan ve klinik düzeyin çok altında değerlerde bağlanma gösteren Inspire-Ice için kumlanmış grup oluşturulmamıştır. Silika modifiyeli kumlama ile bağlanma değerleri istatistiksel yönde değişim gösteren tek grup Victory alt braketleri olmuştur. ARI skoru dağılımı açısından kumlama, Marquis braketleri ile yapıştırıcının bağlanmasını artırmış ve Signature III braketleri için belirgin bir eğilime sahip olmalarını sağlamıştır. Victory braketlerinde kumlama sonrası, yapıştırıcının mineye tutunması ARI skorlaması açısından artmıştır.Sonuç olarak; bu taban yapılarının klinik ortamda değerlendirilmeleri, ortodontide pek uygulanmayan silika modifiyeli kumlama ile ilgili daha fazla çalışma yapılması ve yapıştırmaya yönelik planlanan çalışmalar için belli bir standardizasyonun geliştirilmesi faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Six various bracket types with different base designs were investigated for comparison of bond strength and adhesive remnant index (ARI) scores in vitro. Also effects of silica coated for five various bracket bases were assessed.220 extracted human premolars were collected. Before the bonding procedure, twenty brackets from each bracket groups but the Inspire-Ice were sandblasted. One day after the teeth were embedded in acrylic resin, brackets were bonded to the buccal enamel surface. After the bonding procedure, samples were kept in distilled water at 37 °C for 24 hours. Shear bond strength (SBS) was tested using a testing machine at a crosshead speed of 0,5 mm/minute and in the occlusogingival direction. SBS values were compared by using Oneway ANOVA, Tamhane Post Hoc and Independent Samples t-test. ARI scores were subjected to Kruskal-Wallis and Mann-Whitney U tests.The comparison of non-sandblasted groups revealed higher bond strength for Discovery brackets. Most highlighted findings for the ARI scores appeared in Discovery (70% ARI 4), Victory alt (70% ARI 4) and Inspire-Ice (90% ARI 1). For sandblasting significantly altered the base design and caused clinically nonacceptable bond strength in Inspire-Ice brackets, sandblasted modification of this bracket type was excluded. Silica modified sandblasting affected the SBS significantly in only Victory lower brackets. Sandblasting on the other hand as evaluated by ARI scores increased the adhesion of Marquis brackets to adhesive resin and caused Signature III brackets to have a specific tendency. Furthermore, for Victory brackets, adhesion of resin to enamel increased after silica modified sandblasting.In conclusion, clinical evaluation of different base designs, further investigation of silica modified sandblasting which is not a very common task in orthodontics and development of a standardization to be used for orthodontic bonding studies will be very beneficial.