Kranyospinal ışınlamalarda supine ve prone tedavi teknikleri için farklı tedavi parametreleri kullanarak birleşme bölgesi ve riskli organlardaki doz dağılımlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the dose distribution at field junction and organs at risk for craniospinal irradiation at supine and prone patient position using different treatment parameters
- Tez No: 260148
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERRA ARUN KAMER, ÖĞR. GÖR. NEZAHAT OLACAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Onkoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Physics and Physics Engineering, Oncology, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmanın amacı, spinal riski olan beyin tümörleri tedavisi için yaygın olarak kullanılan, dozimetrinin optimum tümör kontrolünü sağlamayı gerektirdiği titiz ve dikkatli yapılması gereken kranyospinal ışınlamada sırtüstü ve yüzüstü tedavi teknikleri için farklı tedavi parametreleri kullanılarak birleşme bölgesi ve riskli organlardaki doz dağılımlarının incelenmesidir.Dozimetrik ölçümler alınmadan önce, ışınlanacak TLD'ler kalibre edildi ve kullanılacak lineer hızlandırıcıların kalibrasyonu yapılıp, tolerans sınırları içinde çalışması sağlanmıştır. Ölçüm yapılacak antropomorfik fantomun, sırtüstü ve yüzüstü pozisyonda, başın üstünden sakral 4. vertebra hizasına kadar BT görüntüleri alındı. Radyolog ve Onkolog eşliğinde, ölçüm yapılmak istenen bölgeler belirlenerek, fantom üzerine aktarıldı. BTPS'de sırtüstü ve yüzüstü pozisyonlarda masa açısı, blok veya MLC gibi tedavi parametreleri ile sekiz farklı şekilde planlanan KSIT'leri için fraksiyon başına 1,8 Gy dozun tüm omuriliği kapsayacak şekilde homojen olarak dağıtılması sağlandı.Farklı sekiz planlama tekniği için elde edilen TLD ve BTPS verileri karşılaştırılmış ve analizleri yapılarak birbiriyle uyumlu bulunmuştur. Kranyospinal ışınlamada; kritik organlar olarak dikkate alınan kribriform plate, lensler, kohlealar, tiroid, ince bağırsak, böbrekler ve ovaryumlarda elde edilen TLD verileri kullanılarak değerlendirilmiş ve literatürle uyumlu olduğu saptanmıştır. Boyun ve spinal birleşme bölgelerinde ise, omurilik üzerinde ölçülen doz değerlerinin tüm teknikler için uluslararası doz protokolü ICRU 61'e uygun olan %95-107 arasında olması sağlanmıştır.Kliniğimizde de kullanılmakta olan sırtüstü pozisyonda masa açısı kullanılmadan, özel bloklarla koruma yapılarak planlanan KSI tekniği; tüm tedavi hacmindeki doz homojenliğinin daha iyi olması ve uygulama kolaylığından dolayı diğer tekniklere göre daha üstün olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to research of the dose distribution at field junction and organs at risk for craniospinal irradiation treatment techniques at supine and prone position using different treatment parameters at brain tumors with the risk of spinal seeding. This treatment technique is widely used and needs dosimetric optimal tumor control.Dosimetric measurements taken before to be calibrated TLDs were used to calibrate linear accelerators whether, within the limits of tolerance have been made to work. CT images were acquired from over head to until the fourth sacral vertebrae level of the anthropomorphic phantom, at supine and prone positions. Measurements from certain regions were determined accompanied by the radiologist and oncologist and were transferred to the phantom. Eight different techniques planned with computerized treatment planning system (CTPS) for craniospinal irradiation at supine and prone position using by different treatment parameters such as couch angle, block or MLC and 1.8 Gy dose to cover all of the spinal cord as a homogeneous distribution are provided for per fraction.Measurements from eight different planning techniques (CTPS and TLD data) was analyzed compared and were found compatible with each other. TLD data has been evaluated and are compatible with literature were found for craniospinal irradiation in critical organs taken into account as cribriform plate, lenses, cochleas, thyroid, intestine, kidneys and ovaries.At the neck and spinal field junction, the spinal cord dose values measured on all techniques that are appropriate for the international dose protocol (ICRU 61) is provided between 95-107%.In our clinic that is being used in supine position, without couch angle and with special shields for CSI technique; the entire treatment volume and dose homogeneity is better than other techniques because of each of application was determined to be superior