Kalça protezli prostat kanseri hastaları için protez arkasındaki doz dağılımının film dozimetre ve statik MLC kullanılarak değerlendirilmesi
Evaluation of the dose distribution of behind the prostheses for prostat cancer patient with hip prostheses using film dosimetry and static MLC
  1. Tez No: 260161
  2. Yazar: EMRE YURTCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF BÜLENT ARAS, ÖĞR. GÖR. NEZAHAT OLACAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyofizik, Onkoloji, Biophysics, Oncology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Radyofizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Total kalça protezleri uzun yıllardır kaza ya da eklem iltihabı sonucu hasar görmüş bir kalça ekleminin yerine yerleştirilmektedir. Kalça protezi yerleştirilmiş bir hastaya radyoterapi uygulanması gerektiğinde tedavi alanında protezin doz dağılımına etkisi çok önemlidir. Bu çalışmanın amacı kalça protezlerinin radyoterapi doz dağılımına etkisini belirlemektir.Bu çalışmada lineer hızlandırıcı ve katı su fantomu kullanılmıştır. Protezler ışınlanmadan önce lineer hızlandırıcının kalibrasyonu yapılmış ve tolerans sınırları içinde çalışması sağlanmıştır. Daha sonra katı su fantomlarının kurulumu yapılmış ve protezler için hazırlanan katı fantomlar düzenek içine yerleştirilmiştir. Protez kendisi için hazırlanan katı fantomun içinde durmakta iken 10 cm, 20 cm ve 30 cm derinliklere ayrı ayrı filmler yerleştirilmiştir. 6 MV ve 18 MV foton enerjileri için protez varken ve protez yokken profil ölçümleri yapılmıştır.Ölçümlerden elde edilen sonuçlara göre 6 MV için, Co-Cr-Mo protezinde 10 cm derinlikte en fazla % 21,6; 20 cm derinlikte en fazla % 19,6; 30 cm derinlikte en fazla % 18,2; Co-Cr-Mo-Ti protezinde 10 cm derinlikte en fazla % 13,9; 20 cm derinlikte en fazla % 13,0; 30 cm derinlikte en fazla % 12,6 doz farkı gözlenmiştir. 18 MV için, Co-Cr-Mo protezinde 10 cm derinlikte en fazla % 22,1; 20 cm derinlikte en fazla % 20,8; 30 cm derinlikte en fazla % 19,6; Co-Cr-Mo-Ti protezinde 10 cm derinlikte en fazla % 15,2; 20 cm derinlikte en fazla % 13,8; 30 cm derinlikte en fazla % 13,1 doz farkı gözlenmiştir. 6 MV ve 18 MV için fantom ve protez arasında her iki protezde de her derinlikte doz dağılımı açısından istatistiksel yönden anlamlı bir fark saptanmıştır. 6 MV ve 18 MV için protezlerin profil ölçüm değerleri karşılaştırıldığında her derinlikte radyoterapi doz dağılımı açısından istatistiksel bir fark saptanmıştır.Kalça protezlerinin kemik gibi davranmayarak radyoterapi doz dağılımı açısından bir sorun yaratacağı ve tedavi planı yapılırken kalça protezlerinin gözönünde bulundurulması sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Total hip prosthesis for many years as a result of an accident or damaged arthritic hip joint is the place. The patient is placed hip prosthesis radiotherapy should be applied when a prosthesis in the treatment effect of the dose distribution is very important. The purpose of this study of hip prosthesis to determine the effect of radiation dose distribution.In thıs study, a linear accelator and solid water phantom was used. Linear accelator was calibrated and provided to work inside tolerance limits before prostheses were irradiated. Then do the installation and replacement of the solid water phantom for the solid phantom was placed inside the mechanism. Prostheses prepared for him to stop participating in the phantom is 10 cm, 20 cm and 30 cm depth were placed in separate films. 6 MV and 18 MV photon energy for the prosthesis and the prosthesis when measurements were made when no profile.Measurements according to the results obtained for 6 MV, Co-Cr-Mo prosthesis at a depth of 10 cm in the maximum %21,6; 20 cm depth at most %19,6; 30 cm depth at most %18,2; Co-Cr-Mo-Ti prosthesis at a depth of 10 cm in the maximum %13,9; 20 cm depth at most %13,0; 30 cm depth at most %12,6 dose difference was observed. For 18 MV, Co-Cr-Mo prosthesis at a depth of 10 cm in the maximum %22,1; 20 cm depth at most %20,8; 30 cm depth at most %19,6; Co-Cr-Mo-Ti prosthesis at a depth of 10 cm in the maximum %15,2; 20 cm depth at most %13,8; 30 cm depth at most %13,1 dose difference was observed. 6 MV and 18 MV between the phantom and the prosthetic dentures in both depth dose distribution in terms of every aspect statistically significant difference was found. 6 MV and 18 MV measured values are compared for each depth profile of the prosthesis in a statistical difference in terms of radiotherapy dose distributions were determined.Not behave like the bones of your hips prostheses in terms of radiation dose distribution will create a problem and treatment plan is to be considered was concluded that the hip prosthesis.