Bağımlılarda sağlıklı yaşam biçimi davranışı geliştirme eğitiminin beden kitle indeksi üzerine etkisi
The effects of healthy life-style behaviour promotion education on body mass index in dependents.
  1. Tez No: 260183
  2. Yazar: ŞEYDA FERAH TUYGAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN COŞKUNOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Sağlık Eğitimi, Uyuşturucu Alışkanlığı ve Alkolizm, Nursing, Health Education, Drug Addiction and Alcoholism
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 324
Özet
Çalışma, bağımlıların sağlıklı yaşama biçimi davranışlarını belirlemek, sağlıklı yaşam biçimi davranışları hakkında eğitim vererek, verilen eğitimin sağlıklı yaşam davranışlarına ve beden kitle indeksleri üzerine etkisini araştırmak amacıyla planlanmıştır.Ön test- son test uygulamalı tek grupta, yarı deneysel nitelikte düzenlenen bu araştırma, Nisan-Temmuz 2009 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Bağımlılık Birimi'nde gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya DSM-IV tanı ölçütlerine göre alkol/madde bağımlılığı tanısı ile yatarak tedavi gören 33 hasta alınmıştır. Araştırmanın uygulanabilmesi için kurumdan izin, hastalardan yazılı onam alınmıştır.Hastalara eğitim öncesinde, sosyo-demografik veri anketi, sağlığın önemi ölçeği, sağlıklı yaşam biçimi davranışları ölçeği uygulanmıştır. Boy ve kilo ölçümleri yapılarak ağırlık (kg) / boy uzunluğu(m)2 formülü ile beden kitle indeksleri hesaplanmıştır. Dünya Sağlık Örgütü ölçütlerine göre beden kitle indeksi değeri 18.5'un altında olanlar düşük kilolu, 18,5-24.9 arası normal kilo, 25 ve üstü olanlar aşırı kilolu olarak sınıflandırılmışlardır.Bağımlı hastalara 1'er saatlik toplam 4 oturumdan oluşan psikoeğitim programı uygulanmıştır. Sağlıklı beslenme, egzersiz, stres yönetimi, kişiler arası ilişkiler konularında her biri bir oturumda görüşülmek üzere sağlıklı yaşama biçimi davranışları eğitimi verilmiştir.Eğitimler tamamlandıktan bir ay sonra sağlıklı yaşam biçimi davranışı ölçeği tekrar uygulanmış, beden kitle indeksi değerleri tekrar hesaplanmış ve eğitim öncesi ile karşılaştırılmıştır. Laps yaşanıp yaşanmadığı gözlenmiştir.Toplanan veriler SPSS 15 paket programıyla analiz edilmiştir. Sayı, yüzde hesapları, t-test, tek yönlü varyans analizi, korelasyon analizi kullanılmıştır.Çalışmamıza katılan bağımlıların %81.8'i erkek, %45.5'i 41-50 yaş arasında, %45.5'i evli olup, %51.5'inin çocuğu vardır.Bireylerin toplam SYBDÖ puanının (t=-9.725, p=0.000) Kendini Gerçekleştirme Alt Ölçeği puanının (t=-6.848, p=0.000), Sağlık Sorumluluğu Alt Ölçeği puanının (t=-6.514, p=0.000), Egzersiz Alt Ölçeği puanının (t=-6.435, p=0.000), Beslenme Alt Ölçeği puanının (t=-9.507, p=0.000), Kişiler Arası Destek Alt Ölçeği puanının (t=-7.878, p=0.000) ve Stres Yönetimi Alt Ölçeği puanlarının (t=-8.264, p=0.000) son ölçümlerde eğitim öncesi yapılan ilk ölçümlerle karşılaştırıldığında artmış olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study has been planned to determine the behaviors of healthy-life-style of alcohol-substance dependence. It was designed for assessing the effects of a psychoeducation program on addictive patients of health promotion life-style behavior and BMI.The study was a test-retest semi-experimental, in a single group. It was conducted in Ege University Dependency Unit between April 2009 and July 2009. The sample consisted of 33 patients who fulfilled DSM-IV criteria of alcohol/substance dependence and were hospitalized. Before the study, permission was taken from the hospital and patients.Before the education, measures included sociodemographic data form, importance of Health Scale, Health Promotion life-style profile.Body mass İndex values were calculated using the Formula [weight(kg)/height(m)2 BMI was categorized as low weight (0.05).In dependents, for development health care behaviors life style the main factor which is avoid risk behavior life. Nurses must play an important role on the issue.