Hybrid Retraction Spring'in maksiller dişler üzerine etkilerinin dijital fark radyografisi ile incelenmesi
Effects of Hybrid Retraction Spring on maxillary teeth using digital subtraction radiography
  1. Tez No: 260186
  2. Yazar: İREM SEYHAN UYARCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜNİRE ECE SABAH
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Hybrid Retraction Spring (HRS)'in maksiller kanin distalizasyonu sonrasında maksiller dişlerde oluşturduğu etkilerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Bu çalışma; 20 hasta üzerinde gerçekleştirilmiştir. Uygulanma öncesi ve sonrasında, lateral sefalometrik filmler, ortopatomogramlar, oklüzal ve periapikal filmler çekilmiş, model ve fotoğraf kayıtları alınmıştır. Aktivasyondan sonrasında HRS'den kaynaklı rahatsızlığın tespiti amacıyla Visual Analog Skala (VAS) kullanılmıştır. Ölçümler; lateral sefalometrik film, ortopantomogram ve model üzerinde gerçekleştirilmiştir. Dijital Fark Radyografisi (DFR) tekniği, lateral sefalometrik ve oklüzal filmler üzerinde uygulanmış ve bu görüntüler üzerinde lineer ölçümler gerçekleştirilmiştir. İstatistiksel ölçümlerde; ?eşleştirilmiş t testi?, ?ikili karşılaştırma yöntemi?, ?Bonferroni testi? ve ?Pearson korelasyon testi? kullanılmıştır.HRS ile kanin dişte distalizasyon, tipping ve uzama, keserlerde retrüzyon, tipping ve uzama, ankraj bölgesinde mezyalizasyon, kanin ve molar dişlerde rotasyon ve interkanin mesafede artış, overjet miktarında azalma, overbite miktarında artış, oklüzal düzlemde saat yönünde rotasyon tespit edilmiştir. DFR bulguları ve konvansiyonel ölçümler, birbirine paralel sonuçlar vermiştir. VAS değerlerinin, en yüksek değere ilk aktivasyondan sonra ulaştığı belirlenmiştir.Çalışmamızın sonucunda; HRS'in, kanin distalizasyonunda kullanılabilecek bir bölümlü ark mekaniği olduğu ve DFR yönteminin, konvansiyonel sefalometrik ölçümlerle belirlenen değişimleri neredeyse aynen yansıttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to evaluate the effects of Hybrid Retraction Spring (HRS) on maxillary teeth following canine distalization.The study was conducted on 20 adult patients. Lateral cephalometric, panoramic, occlusal and periapical radiographs together with dental casts and photographs were taken at the beginning and at the end of HRS application. A VAS evaluation chart was used to determine the amount of discomfort caused by HRS. Measurements were made on lateral cephalometric radiographs, panoramic radiographs and dental casts. Digital Subtraction Radiography (DSR) was performed on both lateral cephalometric and occlusal radiographic images and linear measurements were made on subtracted resultant images. Comparisons were made using ?Paired Samples t-test?, ?Pairwise Comparisons?, ?Bonferroni test? and ?Pearson Correlation analysis?.The effects of HRS are; distalization, tipping and extrusion of the canines, retrusion, tipping and extrusion of the incisors, mesial movement of anchorage teeth, rotation of canines and the molars, decrease in overjet, increase in overbite and a clockwise rotation of the occlusal plane. DSR findings were found parallel to conventional measurements. VAS scores reached the highest values following the first activation.HRS may be regarded as a safe sectional arch mechanic for canine distalization. DSR method was proven to reflect almost the exact same changes as determined by conventional cephalometric measurements.