Feksofenadin hidroklorür absorbsiyonunun in vitro, in situ ve in vivo olarak belirlenmesi
In vitro, in situ and in vivo investigation of fexofenadine hydroklorur absorption
- Tez No: 260187
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCÜMENT KARASULU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Bu çalışmanın amacı, etkili madde olarak seçilen FXF'nin absorbsiyonunun in vitro, in situ ve in vivo olarak incelemektir.Bu amaçla, FXF'nin BSS'de hangi sınıfa ait olduğu çözünürlük ve geçiş çalışmaları ile belirlendi. Çözünürlük çalışmaları FDA tarafından önerilen rehber doğrultusunda farklı pH'larda yapıldı. Ayrıca FXF'nin çözünürlüğü üzerine yardımcı maddelerin etkisi de incelendi.Permeabilite çalışmalarında in vitro ve in situ olarak değerlendirmeler yapıldı. İn vitro olarak FXF'nin farklı derişimlerdeki çözeltisinin Caco?2 hücrelerinden geçişi incelendi. İn situ çalışmalarda da sıçan bağırsağından FXF'nin geçişi, Caco-2 hücrelerinde çalışılan derişimlere paralel olacak şekilde incelendi. Ayrıca YYEM olarak kullanılan SDS'in, FXF'nin permeabilitesi üzerine etkisi in vitro ve in situ olarak incelendi. Elde edilen çözünürlük ve permeabilite bulguları bir araya getirilip, FXF'nin BSS'deki sınıflandırma sistemine karar verildi.İn vivo olarak absorbsiyonunun incelenmesi için, piyasada ticari olarak bulunan FXF içeren pediatrik şurup formu tavşanlara uygulandı ve plazma verilerinden yola çıkarak in vivo olarak absorbsiyonu değerlendirildi. Buna ek olarak geliştirilen yeni mikroemülsiyon dozaj şekli ile FXF absorbsiyonunda herhangi bir değişim olup olmadığı belirlendi.FXF'nin çeşitli YEM'ler, YYEM'ler, yağ ve su fazları kullanılarak oral mikroemülsiyon formülasyonları denendi ve üçgen faz diyagramı ile ideal formülasyon belirlendi.FXF yüklenen ideal formülasyondan ve piyasada mevcut pediatrik şurup formundan FXF'nin in vivo absorbsiyonu, tavşanlardan alınan kan örneklerinde FXF miktar tayini yapılarak incelendi. Her iki formülasyondan elde edilen plazma verileriyle, WinNonLin programı kullanılarak farmakokinetik parametreler hesaplandı.FXF içeren ideal mikroemülsiyon formülasyonunun fizikokimyasal özellikleri ve stabilitesi pH ölçümü, viskozite tayini, damlacık büyüklüğü tayini, iletkenlik tayini, refraktif indis ölçümleri ile değerlendirildi.Bütün bu çalışmalar sonucunda FXF'nin BSS'te sınıfı belirlenmiş ve bu sınıflandırmadan yola çıkarak düşük geçişe sahip FXF'nin, geliştirilen mikroemülsiyon şeklinin, pediatrik şurup formuna bir alternatif olarak kullanılabileceği önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the absorption of FXF in vito, in situ and in vivo.For this aim, the class of FXF in BCS was determined by the solubility and permeability studies. Solubility studies was done in different pH?s as the FDA suggested reference. Additionally, the effect of surfactants on the solubility of FXF was tested.In vitro and in situ studies was done in permeability studies. In vitro the permeability of FXF solutions with different concentrations in Caco?2 cells was examined. In situ the permeability of FXF was determined in rat intestine by using FXF concentrations parallel to those in Caco?2 studies. Furthermore, the effect of SDS, which is used as surfactant was detected in vitro and in situ. With the data from solubility and permeability studies the class of FXF in BCS was determined.To investigate the in vivo absorption, the commercial FXF pediatric syrup was applied to rabbits and the plasma the absorption was detected using plasma datas. Additionally, it is determined whether there is a difference of FXF absorption between this commercial form and a newly designed microemulsion dosage form.By using several surfactant, cosurfactant, oil and water phases different oral microemulsion formulations were tested and with triangle phase diagram the ideal formulation was determined.The in vivo absorption of FXF from the commercial pediatric syrup and the ideal formulation loaded with FXF was analyzed by FXF quantity analysis in rat blood samples. With the plasma data of both formulation the pharmacokinetic parameters were calculated using WinNonLin program.The physicochemical features and stability of the ideal FXF formulation was evaluated by pH measurement, viscosity analysis, particle size determination, condictivity analysis and refractive index measurements.At the end of these studies the class of FXF in BCS was determined and it might be suggested that the newly developed microemulsion form of FXF, which has low permeability depending to its class in BCS, might be an alternative to commercial pediatric form.