Modern eğitimde, beden eğitimi öğretmenlerinin etkililiği, iletişimi ve öğretim yaklaşımlarının incelenmesi
Modern eğitimde, beden eğitimi öğretmenlerinin etkililiği, iletişimi ve öğretim yaklaşimlarinin incelenmesi
  1. Tez No: 260188
  2. Yazar: AYŞE MELİHA ONURSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİROL DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sporda Psiko-Sosyal Alanlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırma, Modern eğitimde beden eğitimi öğretmenlerinin etkililiğini, iletişimini ve benimsedikleri hangi yaklaşımları daha değerli bulduklarını ve araştırmada kullanılacak 3 ölçekten ikisinin Türkçeye uygun bir model olup olmadığı incelemek amacıyla yapılmıştır. Ayrıca, cinsiyet, deneyim, Meslek ve öğrenim gördükleri üniversiteleri dikkate alınarak, Öğretim Yaklaşımları, Öğretmen Etkililiği ve İletişim Becerileri incelenmiştir.Araştırmaya 276 bayan ve 393 erkek olmak üzere 669 kişiden oluşan, 11 farklı üniversitede okuyan ve görev yapan beden eğitimi öğretmenliği bölümü 4. sınıf öğrencileri ile öğretim elemanları ve Özel ve Devlet ilköğretim okullarında görev yapan Beden eğitimi öğretmenleri gönüllü olarak katılmışlardır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to analyze the efficiency and communication of the teachers in modern education and to determine which approaches they consider as primarily important and whether 2 of the 3 scales to be used in the research are suitable models for Turkish.Furthermore,considering gender,experience,profession and the universities where they were trained ,the teaching approaches,their efficiency and communication skills were examined.The study covers 669 respondents 276 of whom are females and 393 males, including 4th class students studying at 11 different universities, their instructors and lastly the teachers of Physical Education in Private and State Primary Schools