Erişkin periodontitisli bireylerde dişeti oluğu sıvısında TNF-alfa düzeylerinin incelenmesi ve nonsteroidal antienflamatuar ilaçların tedaviye etkisinin değerlendirilmesi
Determining the TNF- levels in GCF of patients with adult periodontitis and the effect of NSAID's
- Tez No: 79499
- Danışmanlar: PROF. DR. İ. LEVENT TANER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
-69- OZET Bu çalışmamızda, 51 erişkin periodontitisli (EP) ve 17 periodontal açıdan sağlıklı bireye ait dişeti oluğu sıvısı (DOS) tümör nekrozis faktör alfa (TNF-a) düzeyleri klinik açıdan hastalıklı ve sağlıklı olarak belirlenen bölgelerde tedavi öncesi ve sonrası incelendi. Hastaların mevcut klinik durumu, gingival indeks (Gl), modifiye sulkuler kanama indeksi (mSKİ), plak indeksi (Pil) ve cep derinliği (CD) kayıtları ile belirlendi. EP'li bireylerde belirlenen DOS TNF-a düzeyleri kontrol grubu ile karşılaştırıldığında, hem klinik açıdan hastalıklı hem de sağlıklı olarak belirlenen bölgelerde anlamlı oranda yüksek bulunurken (p < 0.05), klinik açıdan hastalıklı olarak belirlenen bölgelerde de,TNF-a düzeyleri sağlıklı olarak belirlenen bölgelere göre anlamlı oranda yüksek bulundu (p < 0.05). Hastalara, faz I tedavi uygulanan, faz I tedavi ile beraber sistemik rahatsızlığı nedeniyle (dejeneratif osteoartrit) nonsteroidal antienflamatuar ilaç (NSAEİ-4 hafta süreyle günde 2x1 500 mg naproksen) verilen ve oral hijyen eğitimi ile beraber NSAEİ verilen (OHE + NSAEİ) üç farklı tedavi uygulandı. Tedaviyi takiben hem faz I tedavi hem de faz I + NSAEİ grubunda, hem tüm ağız hem de klinik açıdan hastalıklı olarak belirlenen örnekleme bölgelerinin klinik indeks değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir azalma belirlenirken (p < 0.05), sağlıklı olarak belirlenen örnekleme bölgelerinde ise yalnızca Pil değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir azalma belirlendi (p < 0.05). OHE + NSAEİ grubunda, tedaviyi takiben tüm ağız ve hastalıklı olarak belirlenen örnekleme bölgelerine ait klinik indeks değerlerinden Pil ve Gl değerlerinde, diğer gruplarda olduğu kadar olmasa da, istatistiksel olarak anlamlı bir azalma belirlenirken (p < 0.05), CD ve mSKİ değerlerinde saptanan azalma anlamlı bulunmadı (p > 0.05). Sağlıklı olarak belirlenen örnekleme bölgelerinde ise yalnızca Pil değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir azalma belirlendi (p < 0.05). EP gruplarının üçünde de tedaviyi takiben sağlıklı olarak belirlenen örnekleme bölgelerinde DOS TNF-a miktarlarında, OHE + NSAEİ grubunda daha düşük oranda da olsa, anlamlı bir azalma belirlenirken (p < 0.05), hastalıklı olarak belirlenen bölgelerde faz I tedavi grubu ve faz I + NSAEİ grubunda anlamlı bir azalma saptandı (p < 0.05) ancak, OHE + NSAEİ grubunda anlamlı oranda bir yükselme belirlendi (p < 0.05).-70- İndeks değerleri ile DOS TNF-a düzeyleri arasındaki ilişki incelendiğinde, her üç EP grubunda da, klinik açıdan sağlıklı olarak belirlenen örnekleme bölgelerine ait DOS TNF-a miktarı ile CD arasında pozitif yönde önemli bir ilişki belirlenirken (0.50 < r < 1.00, p < 0.05), Gl ile negatif yönde, önemli bir ilişki belirlendi (-0.50 < r < -1.00, p < 0.05). Klinik açıdan hastalıklı olarak belirlenen örnekleme bölgelerine ait DOS TNF-a miktarı ile GI arasında pozitif yönde önemli bir ilişki belirlenirken (0.50 < r < 1.00, p < 0.05), TNF-a miktarı ile mSKİ arasında da pozitif yönde bir ilişki gözlendiyse de, istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı (p > 0.05). Bulgularımız, DOS'ndaki TNF-a düzeylerinin periodontal hastalığın belirlenmesinde bir prediktör olarak anlamlı olabileceğini ve NSAEİ'ların kronik erişkin periodontitis tedavisinde, artı bir yarar sağlamadığını düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
-71- ABSTRACT The aim of this study was to determine the levels of TNF-oc in gingival crevicular fluid (GCF) obtained from clinically healthy and diseased sites of 51 patients with adult periodontitis (AP) before and after periodontal treatment and to compare with periodontally healthy subjects. Periodontal status was determined by recording of gingival index (Gl), modified sulcular bleeding index (mSBI), plaque index (Pll) scores and pocket depths (PD) in all individuals. When the TNF-a levels in GCF obtained from patients with AP were compared with the healthy control group, in patients with AP, it was found to be significantly high at both clinically diseased and healthy sites (p < 0.05). Also, the TNF-a levels in GCF obtained from clinically diseased sites were significantly higher than the TNF-a levels obtained from the clinically healthy sites (p < 0.05). The patients with AP were divided into three groups according to the treatment protocols carried out; phase I treatment group, phase I treatment in combination with nonsteroidal antiinflammatory drug (NSAID) (Naproxen- for 4 weeks, 2x1 500 mg daily) group, oral hygiene motivation (OHM) in combination with NSAID group. After treatment, in phase I treatment group and phase I treatment + NSAID group, clinical index measurements of all mouth and clinically diseased sites were significantly decreased (p < 0.05). At clinically healthy sites, among the clinical index measurements only the Pll scores were significantly decreased (p < 0.05). In OHM + NSAID group, among the clinical index measurements of all mouth and clinically diseased sites, Pll and Gl scores were significantly decreased (p < 0.05) (with lower ratio when compared with the other groups), however the decrease in mSBI scores and PD measurements were not statistically significant (p > 0.05) and at clinically healthy sites, only Pll scores decreased significantly (p < 0.05). After treatment, all AP groups showed significant decrease (with lower ratio in OHM + NSAID group) in the TNF-a levels in GCF obtained from clinically healthy sites (p < 0.05). While the TNF-a levels in GCF obtained from clinically diseased sites were significantly decreased in phase I treatment group and phase I treatment + NSAID group, the TNF-a levels in GCF in OHM + NSAID group showed significant increase (p < 0.05).-72- Analyses of the relationship between clinical parameters and GCF TNF-a levels suggest that, in AP groups at clinically healthy sites, there was a positive correlation between the TNF-a levels in GCF and PD measurements and a negative correlation between the TNF-a levels in GCF and Gl scores (p < 0.05). However, at clinically diseased sites, there was a positive correlation between TNF-a levels in GCF and Gl scores (p < 0.05). Also at diseased sites, there was a positive correlation between the TNF-a levels in GCF and mSBI scores, but it was not statistically significant (p > 0.05). These findings suggest that, TNF-a may be found in sites prior to clinically observable disease and therefore may prove to be a suitable predictor for periodontal disease. Also, NSAID's don't seem to have any place in the treatment of adult periodontitis.