Pediyatrik kaudal analjezinin kardiyak etkilerinin holter monitörü ile değerlendirilmesi
Cardiac effect of pediatric caudal analgesia and holter monitoring
- Tez No: 260227
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ÇELEBİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışma, per/postoperatif analjezi amacıyla %0.25 ve %0.2konsantrasyonlarında aynı volümde bupivakain ile kaudal blok uygulanançocuklarda bloğun analjezik etkinliği, kalitesi ve standart kardiyakmonitörizasyon yanında, Holter monitörü uygulanarak ilaca veya bloğa bağlıoluşabilecek hemodinamik etkilerin, daha ayrıntılı olarak analiz edilebilmesiamacıyla planlanmıştır.Çalışmamıza ASA I risk grubunda, 1-8 yaş arasında ingüinal herni,hidrosel, inmemiş testis, hipospadias, sünnet gibi alt batın cerrahisi geçirecek olan60 çocuk hasta dahil edildi. Bunlardan 7 tanesinin Holter kayıtlarının yanlışlıklasilinmesi nedeniyle değerlendirmeye 53 çocuk alındı. İndüksiyonda %50 O2-havaiçinde %8 sevofluran ile yeterli anestezi derinliği sağlandıktan sonra LMAyerleştirildi. İdamede %40 O2-hava, 1.3 MAKsevo 10. dakikaya kadar sürdürüldü.Standart monitorizasyon ve Holter monitorizasyonu yapılan hastalara açılandamar yolundan 4-6 mL/kg idame sıvıları verildi. Kaudal blok izobarikbupivakain ile 0.8 mg/kg volüm ve farklı iki konsantrasyonda uygulandı (Grup 1%0.25, Grup 2 %0.2). Maksimum doz 2.5 mg/kg, maksimum volüm 20 mL olaraksınırlandı. Cerrahi insizyon 10.dakikada yapıldı ve MAKsevo değeri 0.7-0.9'akadar düşürüldü. Hemodinamik parametreler KAH, SAB, DAB, OAB, SpO2,MAKsevo, EtCO2 ve Holter parametreleri PR, QRS, RR, QT, QTc, QTd, HRVkaydedildi.Yapılan istatistiksel analiz sonucu DAB grup içi karşılaştırmada 5-30dakikalar arasında giderek azalmakta ve Grup 2 de Grup 1'e oranla azalma daha124fazla olmaktaydı. SAB, OAB da ise bir değişiklik gözlenemedi. QT mesafesi5.dk'da Grup2'de daha uzun bulunurken QTd değişmedi. QTc'de grup içi vegruplararasında anlamlı bir fark görülmezken normal değerlerinden daha yüksekbulundu. Otonomik sistemin göstergesi olan HRV parametrelerinde grup içi vegruplar arası fark gözlenmezken normal değerlerin çok altında olması ve genelanestezinin sonlanmasından sonra da devam etmesi, bu etkilerin kaudal bloğabağlı olduğunun göstergesi olarak değerlendirildi.Postoperatif analjezi kalitesi ve hasta memnuniyeti her iki grupta da benzerbulunurken, Grup 2 de (%0.2) motor blok gelişme oranı ve motor blok şiddeti dedaha zayıftı.Bu çalışmanın sonuçlarına göre peroperatif ve postoperatif etkin analjezi,minimal motor blok, yüksek hasta konforu ve ebeveyn memnuniyeti sağlayan 0.8mL/kg, %0.2'lik bupivakain çocuklarda kaudal blok uygulamasında etkin vegüvenilir bulunmuştur. Ritm analizlerinden PR, QRS, HRV'yi temsil eden LF,HF, LFn, HFn, LF/HF oranı otonomik dengelerin iyi korunduğunu, QTc uzamasıise bupivakainin direk kardiyak etkisinin göstergesi oduğunu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, by adding Holter monitoring to standart cardiac monitoring,the hemodinamic effects due to bupivacaine and caudal block are investigated intwo groups of children having caudal block by equal volumes of bupivacaine inconcentrations 0.25 % and 0.2%.ASA physical status I, aged between 1 and 8 years, undergoingsubumblical surgery (inguinal hernia repair, hydrocele, circumcisition,hypospadias repair, orchiopexy) 60 children were included in this study. Sevenchildren excluded because of inadvertently deleted Holter recordings, after all 53children evaluated in this study. Anesthesia was induced with sevofluraneinhalation ( in 50% O2-air mixture) and following LMA placement O2- air mixturewas adjusted to 40% and MACsevo was maintained 1.3 for 10th minutes. Standartand Holter monitoring was placed, patients received intravenous fluids 4-6mLkg -1. Caudal block was achieved by 0.8 mLkg-1 isobaric bupivacaine in twodifferent concentrations (Group 1 0.25% and Group 2 0.2%). Maximum dose limitwas 2.5 mgkg-1 and maximum volume was 20 mL. After the surgical incisionMACsevo was adjusted to 0.7-0.9. Hemodynamic parameters heart rate, systolicarterial pressure, diastolic arterial pressure, mean arterial pressure, SpO2,MACsevo, EtCO2 and Holter recordings (PR, QRS, RR, QT, QTd, QTc, HRVparamaters) were investigatedDiastolic arterial pressure decreased in 5 to 30 minutes and this effect wasmore prominent in Group 2, no changes were observed in systolic arterial pressureand mean arterial pressure. The QT was longer at 5th min Group 2, but there wasno change in QTd. The QTc was not significantly different in group and betweenthe groups, but it was above the normal values. The HRV parameters resemblingthe autonomic system responses were not significantly different when two groupswere compared. The HRV parameters were less than the normal values and thissituation continued after the cessation of the general anesthesia, which indicatesthe effect of caudal anesthesia.Quality of postoperative analgesia and patient satisfaction were similar intwo groups. Rate and degree of motor block was less in Group 2 (0.2%) thanGroup 1 (0.25%).According to the results of this study, caudal block in children with 0.8mLkg-1, 0.2% bupivacaine, provided effective perioperative and postoperativeanalgesia, minimal motor block, good patient and parent satisfaction. The analysisof PR, QRS, HRV resembled by LF, HF, LFn, HFn, LF/HF shows good preservedthe autonomic maintanance and elongation in QTc shows direct cardiac effect ofbupivacaine.