Kırma kusurları ile korneanın biyomekanik özellikleri arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation the relationship between biomechanic properties of cornea and refractive errors
  1. Tez No: 260234
  2. Yazar: NEHİR İNCEOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİNAN EMRE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
AMAÇ: Oküler respons analiz cihazı (ORA) oftalmolojide son yıllardakullanıma girmiş yeni bir cihazdır. Korneal histerezis (KH) ve korneal dirençfaktörü (KDF), ORA ile ölçülebilen korneal biyomekanik özellikleri bildiren ikiparametredir. Bu çalışmanın amacı miyop ve hipermetrop hastalarda kornealbiyomekanik parametreler olan KH ve KDF'ü değerlendirmek, buparametrelere etkili faktörleri araştırmak ve elde edilen sonuçları emetropkontrol grubuyla karşılaştırmaktır.GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya 100 hastanın toplam 193 gözü dahil edildi.1. gruba refraksiyon değeri +1.00 D ile -1.00 D arasında (19 erkek, 34 kadın)53 emetrop hastanın 102 gözü, 2. gruba refraksiyon değeri -5.00D'denyüksek (9 erkek, 18 kadın) 27 miyop hastanın 53 gözü, 3. gruba refraksiyonu+3.00D'den yüksek (11 erkek, 9 kadın) 20 hipermetrop hastanın 38 gözüalındı.Çalışmaya alınan tüm hastaların refraksiyonları ve keratometreleriotorefraktometre ile ölçüldü, Biyomikroskobik bakıları ve fundus bakılarıyapıldı ve kaydedildi. Ultrason biyometri ile aksiyel uzunlukları alındı,Goldmann aplanasyon tonometri ile GİB'ları ölçüldü. Son olarak ORA ile KH,KDF, GİBkk, GİBg değerleri alındı ve cihaza monte edilmiş ultrasonikbiyometri ile MKK'ları ölçüldü.SONUÇLAR: 1. gruptaki hastaların ortalama yaşı 28.9±5.6 (20-40), 2.grupdaki hastaların ortalama yaşı 30.7±6.9 (20-40), 3. gruptaki hastalarınortalama yaşı 29.1±7.7 (20-40) idi. Gruplar arasında yaş ortalamalarıaçısından anlamlı fark yoktu (p>0.05). Grup-1'i oluşturan kontrol grubuolguların SKK değerleri ortalaması -0.09±0.24 D, Grup-2' yi oluşturan yüksekmiyop tanılı olguların SKK değerleri ortalaması -7.28±3.55 D, Grup-3 `üoluşturan yüksek hipermetrop tanılı olguların SKK değerleri ortalaması+5.04±2.06 D olarak ölçüldü. Çalışmaya alınan parametrelerden MKK(p=0.985) ve KDF (p=0.79) dışındakilerin tamamı 3 grup arasında istatistikselolarak farklıydı.59Çalışmada KH ve KDF'nin yaşla zayıf korelasyon gösterdikleri izlendifakat cinsiyetle anlamlı korelasyonları saptanmadı. KH'in miyoptanhipermetropa gidildikçe arttığı izlendi.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: Corneal Hysteresis (CH) and Corneal Resistans Factor (CRF)are two corneal biomechanical parameters which were measured by ORA.Major aim of this study was to define the corneal CH and CRF in the myopicand hypermetropic patients and investigate the effectiveness of theseparameters on intraocular pressure measurement and compare the resultswith emmetropic control group.MATERIAL AND METHODS: 193 eyes of 100 healthy volunteers wererecruited. Study groups were recruited as; high myopia patients (n=27) withspheric refractive errors (SRE) of greater than -5.00 D, high hiperopiapatients (n=20) with SRE of greater than +3.00 D and controls (n=53) withSRE between ±1.00 D. All subjects underwent IOP and cornealbiomechanical evaluation with the ORA. Also Goldmann applanationtonometry, central corneal thickness (CCT), corneal curvature and axiallength measurements were performed.RESULTS: Mean age of groups were 30.7±6.9, 29.1±7.7, 28.9±5.6 yearsrespectively, statistical difference was not significant (p>0.05). Among studygroups except CRF and CCT, all parameters were significantly differentbetween study groups. CH was lowest in the high myopia group and highestin the high hypermetropia. In all groups, there were significant correlationsbetween CH and CRF, CCT, SRE, SE, AL and between CRF and CCT. GATand IOPg measurements were significantly correlated with CCT, whereasIOPcc measurements were not. The difference between GAT and IOPccmeasurements was significantly influenced by corneal thickness, AL, CH andCRF. Similarly the difference between IOPg and IOPcc measurements wassignificantly influenced by CRF, CH, CCT and AL. One of the major findingswas; as the CH approachs to 11.2 mmHg, IOPcc and IOPg get close to eachother. Meanwhile, the closest average CH values to 11.2 mmHg wererecorded in hyperopia group. The difference between GAT and IOPgmeasurements was significantly influenced by corneal thickness and CRF.61CONCLUSIONS: The results indicate that some compromised aspects ofthebiomechanical properties of cornea may exist in people. Results revealedthat, CRF, unlike to CH, is not affected from refractive errors and IOPcc isnot affected from any other ocular parameter. The difference between IOPccand IOPg was greatest in myopia group and IOP measurement in thesepatients deserve high suspicion.