Tiroid ince iğne aspirasyon sitolojilerinin bethesda sistemine göre yeniden değerlendirilmesi ve histopatolojik korelasyonu
Reevaluation of thyroid fine-needle aspiration according to bethesda system and histopathological correlation
- Tez No: 260233
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞAFAK ERSÖZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
GİRİŞ: Yeni önerilen Bethesda sistemine göre; tiroid ince iğne aspirasyon sitolojisinde 7diagnostik kategori kullanılmaktadır. Bu kategorileri kullanarak bizim patoloji bölümündekiince iğne aspirasyon sitolojisindeki deneyimler; sitolojik histolojik korelasyonlar, hatalarınsebepleri ve klinik değerlendirmeler önemle çalışıldı.M ETOD: Kurumsal bilgi temelinde tiroid ince iğne aspirasyon sitolojisinin retrospektifaraştırmasıyla hastaların sitolojik bilgileri elde edildi. Sitolojik teşhisler yetersiz, benign,önemi belirsiz atipik folliküler hücreler, folliküler neoplazm, hürthle hücreli neoplazm,malignansi için şüpheli, malign olarak tekrar sınıflandırıldı. Bu çalışmada ince iğneaspirasyon sitolojisi ve devamında cerrahisi olan 206 hasta mevcuttur.S ONUÇLAR: 206 iğne aspirasyon sitolojisinin; % 24'ü yetersiz, % 58'i benign, % 4'üAFC-US, % 9'u folliküler neoplazm (hürthle hücreli neoplazmı da içeriyor), % 4'ümalignansi için kuşkulu, % 3'ü malignant olarak sınıflandırıldı. Bu kategorilerde histolojikolarak doğrulanmış malignansi oranları sırasıyla % 8, % 1, % 38, % 25, % 62, % 100 dür.Teşhisteki hataların sebepleri; yetersiz spesmen, örnekleme hatası ve folliküler adenom vehiperplastik nodüller arasındaki üst üste binen sitolojik özelliklerdir. Tiroid ince iğneaspirasyon sitolojisinin önceki değerlendirmeye göre malignensi teşhisindeki duyarlılık veözgüllüğü sırasıyla % 83.3 ve % 100' dür. Tiroid ince iğne aspirasyon sitolojisinin Bethesdasistemine göre değerlendirildiğinde malignensi teşhisindeki duyarlılık ve özgüllük sırasıyla% 85.7 ve % 100' dür.S O N UÇ: Şimdiki bulgulara göre tiroid ince iğne aspirasyon sitolojisi tiroidmalignansilerin uygun teşhisini sağlıyor. 7 teşhis kategorisi; klinik takip veya cerrahideğerlendirmede hastalar için faydalıdır.
Özet (Çeviri)
BACKGROUND: The Bethesda system recently proposed seven diagnostic categories forthe classification of thyroid fine-needle aspiration (FNA) cytology. Using these categories,the experience with FNA from our pathology departmant was studied with emphasis oncytologic-histologic correlation, source of errors, and clinical management.METHODS: Patient cytology data were retrieved by a retrospective search of thyroid FNAin the institutional databases. Cytologic diagnosis were classified as unsatisfactory, benign,atypical follicular cell of unknown significance, suspicious for follicular neoplasm (FN),suspicious for Hürthle cell neoplasm, suspicious for malignancy, and positive for malignancy.The present study included 206 consecutive patients who underwent FNA, and subsequentlysurgery.RESULTS: Of 206 FNA samples, 24 % were classified as unsatisfactory, 58 % wereclassified as benign, 4 % were classified as AFC-US, 9 % were classified as suspicious forFN ( including Hürthle cell neoplasm), 4 % were classified as suspicious for malignancy, and3 % were classified as malignant. The rates for histologically confirmed malignancy in thesecategories were 8 %, 1 %, 38 %, 25 %, 62 % and 100 %, respectively. Sources of errorsincluded diagnoses on inadequate spesmen, sample errors, and overlapping cytologic featuresbetween hyperplastic nodules and follicular adenoma. The sensitivity and specificity ofthyroid FNA for the diagnosis of malignancy were 83.3 % and 100 %, for previous cytologicresults, respectively. The sensitivity and specificity of thyroid FNA for the diagnosis ofmalignancy were 85.7 % and 100 %, for Bethesda system cytologic results, respectively.CONCLUSIONS: The current results indicated that FNA provides an accurate diagnosisof thyroid nodules. The seven diagnostic categories were benefical for triaging patients foreither clinical follow-up or surgical management.