Arteriovenöz malformasyonlarda gamma-knıfe ve embolizasyon tedavisinin anjiogenez üzerine etkilerinin korneal anjiogenez modeli ile incelenmesi
  1. Tez No: 260255
  2. Yazar: AKIN AKAKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKER KILIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada gamma-knife tedavisi almış serebral arteriovenözmalformasyonlar (AVM), embolizayon tedavisi almış AVM dokusu ile normalAVM dokusu arasındaki anjiogenetik aktivitesi ve immunhistokimyasalekspresyonlarının farkı incelenmiştir.Çalışmamızda 1998-2007 tarihleri arasında opere edilmiş doğal arteriovenözmalformasyon, embolizayon yöntemi ile tedavi edilmiş ve kanamışarteriovenöz malformasyon, gamma-knife tedavisi almış ve kanamışarteriovenöz malformasyon dokuların korneal anjiogenez modeli ile ekimiyapılmıştır. Yapılan ekimler mikrodamar sayımı, anjiogenez indeksi veVEGF ekspresyonuna göre değerlendirilmiştir. Sonuçlar literatürdekiverilerle karşılaştırılmıştır.Gamma-knife tedavisi almış ve embolize edilmiş AVM dokuları ilk defakarşılaştırılmalı olarak aynı deneyde incelenmiştir. Embolize edilmiş AVMdokusunda anjiogenetik aktivitenin daha fazla olmasına karşın gamma-knifeAVM dokusunda bu aktivitenin azaldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, angiogenetic activity and immunohistochemical ekspressiondifferences between cerebral arteriovenous malformations (AVM) withgamma-knife treatment, AVM with embolization treatment and normal AVMtissue have been investigated.In our study, tissues of operated natural AVMs, embolization treated AVMswith hemorrage, gamma-knife treated AVMs with hemorrage between years1998-2007 are inoculated by corneal angiogenesis model. Inoculations areevaluated by microvessel count, angiogenesis index and VEGF exspression.Results are compared with data of literature.AVM tissues with gamma-knife treatment and embolization are investigatedrelatively first time in the same experiment. Angiogenetic activity is higher inAVMs with embolization group, altough it is lower in AVMs with gamma-knifetreatment.