Talipes ekinovaruslu olgularda cerrahi tedavi sonuçlarımız
  1. Tez No: 260283
  2. Yazar: MESUT KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN KARSAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Talipes ekinovarus olgularında kliniğimizde yapılan cerrahi tedavi ( Posteromedialgevşetme ve komplet subtalar gevşetme) sonuçlarının karşılaştırılması amacıyla 59 hastanın84 ayağı değerlendirildi. Hastaların 45'i erkek 14'ü kız çocuklarıydı. Ayakların %17,9' u (15ayak) sol, %22,6'sı (19 ayak) sağ ve %59,5'i (50 ayak) bilateraldi. Operasyon yaşı ortalama8,5 aydı ( 3 ay- 36 ay). Takip süresi en az 24 ay en fazla 336 ay olmak üzere ortalama 94,7aydı (7.83 yıl). Hastaların preoperatif değerlendirilmeleri Dimeglio sınıflamasına göreyapılmıştır ve 28 ayak Grade-2, 49 ayak Grade-3 ve 7 ayak Grade-4 olarakdeğerlendirilmiştir.Postoperatif olarak hastaların fonksiyonel değerlendirilmeleri Laaveg-Ponseti fonksiyondeğerlendirme skoruna göre yapıldı. Hastaların radyolojik değerlendirilmeleri iseanteroposterior ve yan talokalkaneal açılar, talus 1.metatars açısı ile yapıldı. Ayak bimalleolaraçıları ölçüldü.CSTR yapılan ayakların % 62,6'sı mükemmel, % 2,3'ü iyi, %22,3'ü orta ve %2,8'ikötü olarak değerlendirildi. PMR yapılan ayakların %44,8'i mükemmel, %33,8'i iyi ve%21,4'ü orta olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
We evaluated 84 feet of 59 patients who underwent surgical treatment ( Posteromedialrelease and complet subtalar release) for talipes equinovarus, 45 boy and 14 girls.Involvement was 17,9% (15 feet) left, 22,6% (19 feet) right and bilateral in 59,5% (50 feet).The mean age was 8,5 months (range 3 to 6 months). The mean follow-up was 94,7 months (7,83 years). The patients were assessed preoperatively with the Dimeglio Score; 28 feet wereassessed as Grade-2, 49 feet as Grade-3 and 7 feet as Grade-4.The functionel assessment was made by the Laaveg-Ponseti functional score and theradiological evaluation was made by the anteroposterior and lateral talocalocaneal angle,talus-first metatars angle. Bimalleolar angles were measured.Functional results were excellent in 62,6% of feet, good in 2,3% of feet, fair in 22,3% offeet, and poor in 2,8% of feet that underwent CSTR. Functional results were excellent in44,8% of feet, good in 33,8% of feet and fair in 21,4% of feet that underwent PMR.