Bispektral indeks ile akciğer kompliyans ve resistansının ilişkisinin araştırılması
Investigation of retionship between BIS and lung compliance and resistance
- Tez No: 260289
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN FİDAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın amacı, BİS değerleri ile korele olarak ventilasyonparametreleri ve oksijenizasyonu etkileyebilecek olan bronkokonstrüksiyonun varolup olmadığını ve bunun ventilasyonu etkileyip etkilemediğini ortaya koymaktır.MATERYAL VE METOD: Çalışmaya mekanik ventilasyonla solunum desteğialmakta olan 34 olgu alındı. Hastalar BİS değerlerine göre 2 gruba ayrıldı. Birincigrupta hiç sedatif ajan almadan BİS değerleri 50'nin üzerinde olan hastalar ve. 2.grupta ise sedatif ajan almadan BİS değerleri 50'nin altında olan hastalar mevcuttu.Çalışmaya alınan tüm hastaların APACHE II skorları hesaplandı. Hastalarınfrontotemporal bölgesi alkollü pamukla silindikten sonra 4 algılayıcısı olan BİSelektrotu yerleştirildi. BİS monitöründen değerler kaydedildi. Tüm hastalar %100O2 desteğinde 30 dk boyunca volüm sikluslu zaman kontrollü modda: 7-8 ml/kgtidal volümde, 12 / dakika Solunum sayısı ile solutuldu ve daha sonra arteriyel kangazları alındı. Hastalara sedasyon ve kas gevşetici ilaçların verilmesinden 15 dakikasonra arteriyel kan gazları yeniden alındı ve yeni oluşan BİS değerleri kaydedildi.Hastaların akciğer kompliyans ve resistans değerleri ölçüldü.BULGULAR: Gruplar arasında demografik veriler (yaş, cins, boy, kilo,entübasyon günü) arasında anlamlı farklılık görülmedi (p> 0.05). Sedasyon sonrasıBİS değerleri Grup 2 (BİS>50)'de Grup 1 (BİS0.05).
Özet (Çeviri)
PURPOSE: The aim of this study was to determine the effects of ventilationand oxygenation consumption on bronchoconstruction, as determined by ananalysis of the correlation between bispectral index (BİS) values and ventilationparameters.MATERIALS AND METHODS: Thirty-four (34) patients on ventilation andrespiratory support were divided into two groups based upon bispectral index (BİS)values of 50 or greater for the Group 1 (BİS >50) and under 50 for Group 2 (BİS 0.05) were discovered betweengroups with different demographic data, based upon age, sex, height, weight, anddays of intubation. Statistical significance was found in BİS values after sedationbetween groups. Statistical significance was found in lung compliance and lungresistance values when compared between groups (p > 0.05).