Aortik oklüzyona bağlı akciğer iskemi-reperfüzyon hasarını önlemede likopenin etkisi
The effect of lycopene on lung ischemia-reperfusion injury during total aortic occlusion
- Tez No: 260299
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÇEKİRDEKÇİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
AMAÇ: Özellikle torakoabdominal aort cerrahisi esnasında meydana gelen İ/R sürecinde uzak organ konumundaki akciğerlerde oluşan hasarın önlenmesi ve azaltılmasında bir antioksidan olan likopenin etkisini deneysel rat modelinde araştırmayı amaçladık.GEREÇ ve YÖNTEM: Çalışmada 28 adet Sprague Dawley cinsi erkek, sağlıklı rat kullanıldı. Denekler her grupta 7 adet olacak şekilde 4 gruba ayrıldı. Denekler 10 gün süreyle beslenme programına alındı. Grup 1; 10 gün boyunca likopen içeriği yüksek olan gıdalar dışındaki beslenme ürünleriyle oral yoldan beslenen grup. Grup 2; 10 gün boyunca likopen içeriği yüksek olduğu gıdalar dışında oral yolla beslenilen ve İ/R modeli oluşturulan grup. Grup 3; 10 gün boyunca grup 1 ve 2 deki oral alımlarına ek olarak orogastrik lavaj ile 1 mg/kg/gün likopen (Good'n Natural 10 mg kapsül USA) ile beslenen ve İ/R modeli oluşturulan grup. Grup 4; 10 gün boyunca grup 1 ve 2 deki oral alımlarına ek olarak orogastrik lavaj ile 40 mg/kg/gün likopen ile beslenen ve İ/R modeli oluşturulan grup. Beslenme süreci sonrasında grup 1' deki ratlara uygun anestezi altında karın eksplorasyonu yapıldı ve diğer guplara uygulanan 45 dakikalık iskemi ve 120 dakikalık reperfüzyon süresi kadar beklenildikten sonra kan ve akciğer doku örnekleri alınarak sakrifiye edildi. Grup 2, 3, 4'deki ratlar uygun anestezi altında karın eksplorasyonu yapıldıktan sonra sol renal arter altından abdominal aortaya kros klemp konularak aortik total oklüzyon sağlandı. 45 dakikalık iskemik süresinden sonra klemp alınarak 120 dakika süreyle reperfüzyon sağlandı. Bu süre sonunda kan ve akciğer doku örnekleri alınarak denekler sakrifiye edildi. Alınan kan ve doku örneklerinden Eritrositlerde SOD, GSH-Px, plazmada TNF-? , MDA, akciğer dokusunda MDA, TNF-?, GSH-Px, SOD, BAL sıvısında MDA, TNF-?, GSH-Px, SOD parametrelerine bakıldı.SONUÇ:İ/R sonrası gelişen akciğer hasarı özellikle vasküler cerrahi kliniklerinde mortalite ve morbiditeyi arttıran önemli bir faktördür. Yapmış olduğumuz çalışmamızda kan ve akciğer dokusu incelemelerinde likopenin antioksidan enzim düzeylerinde artış, enflamatuvar olay ve lipid peroksidasyonunda gerilemeye neden olduğunu saptadık. Literatürde farklı bir örneğine rastlamadığımız çalışmamızın yeni çalışmalara klavuz olacağı ve yapılacak yeni çalışmalarla klinik uygulamalarda İ/R sonrasında akciğer hasarının önlenmesinde yer bulacağı kanısındayız
Özet (Çeviri)
PURPOSE: The aim of this study was to determine whether I/R could have an important role on lung injury and to determine whether lycopene could have a preventive effect on this injury in the rat model of abdominal aorta cross clamping.MATERİAL and METHOD: Sprague Dawley rats (n=28) were randomly assigned to 4 groups as sham (grup 1), control (grup 2), low dose of lycopene (grup 3) and high dose lycopene (grup 4). Grup 1; All the rats in this group were fed orally with normal pellet mouse food for 10 days. Group 2; All the rats in this group were fed orally with normal pellet mouse food for 10 days, Grup 3; The rats in the third group were administered 1mg/kg/day of lycopene (Good?n Natural 10 mg capsule USA) with orogastric lavage. Group 4; The rats in the fourth group were administered 40 mg/kg/day of lycopene (Good?n Natural 10 mg capsule USA) with orogastric lavage. After the nutrition program for a period of 10 days in group 1 with appropriate anesthesia only the abdominal exploration has been made. Than blood and lung tissue samples were taken with sacrification of the rats. With appropriate anesthesia rats in groups 2, 3, and 4 the abdominal exploration has been made and than below the left renal artery the abdominal aortic total occlusion was achieved with cross clamp. After 45 minutes of clamping time 120 minutes reperfusion provided by declamping with the aorta. Than blood and lung tissue samples were taken with sacrificition of the rats.We measured the levels of SOD and GSH-Px in red blood cells, TNF-? and MDA in plazma, MDA, TNF-?, GSH-Px, SOD in lung tissue, MDA, GSH-Px, TNF-?, SOD in BAL fluid.CONCLUSION: Lung injury occurs after the surgery involving the temporary aortic cross clamping with subsequent ischemia/reperfusion of the lower extremities is an important cause of high mortality and morbidity rate in vascular surgery. The results of the study indicate that lycopene was decreased the lipid peroxidation rate and inflamatuary proces in serum and pulmonary tissue induced by I/R. Our study is a new and a different research by lycopene on I/R injury about the lungs. It would also be a guide to new studies.