Radikal prostatektomi olgularında jelatin solüsyonu ile uygulanılan akut normovolemik hemodilüsyon tekniğinin hemodinami, doku oksijenlenmesi ve kanama üzerine etkileri
The effects of acute normovolemic hemodilution technique with gelatine solution on hemodynamy, tissue oxigenation and bleeding in radical prostatectomy operations
  1. Tez No: 131897
  2. Yazar: NALAN ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN ALKIŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Radikal prostatektomi hastalarında kan kaybı önemli düzeylerde olabilir. Çalışmamızda, radikal prastatektomi vakalarında süksinile jelatin (Gelafusin) ile gerçekleştirilen akut normovolemik hemodilüsyonun (ANH) hemodinami, koagülasyon ve allojenik kan kullanımı gereksinimi üzerine etkileri araştırıldı. Radikal prostatektomi uygulanan 50 - 74 yaş arası toplam 20 hasta çalışmaya alındı. Hastalar rastgele iki gruba ayrıldı. ANH Grubu'nda (n=10) gelafusin ile ANH gerçekleştirildi. Kontrol Grubu'nda (n=10) hemoglobin/ hematokrit: 10 / 30 kuralına göre allojenik transfüzyon uygulandı. Tüm hastaların hemoglobin, hematokrit, trombosit, protrombin zamanı, aktive parsiyel tromboplastin zamanı ve fibrinojen düzeyleri preoperatif, transfüzyon öncesi, transfüzyon sonrası, 1. gün ve 7. gün kaydedildi. Hemodinamik parametreler; kalp hızı, ortalama arteryel kan basıncı, ortalama pulmoner arter basıncı, santral venöz basınç, pulmoner arter kama basıncı, kardiyak output,, kardiyak indeks, sistemik vasküler direnç, pulmoner vasküler direnç, doku O2 sunumu, doku O2 tüketimi, miks venöz O2 satürasyonu, anestezi indüksiyonu sonrası, transfüzyon öncesi, transfüzyon sonrası ve operasyon sonrası değerlendirildi. Operasyon süresince kanama miktarı, otolog ve allojenik kan ihtiyacı saptandı. Bulguların istatistiksel analizi Kruskal Wallis, Chi Square ve Mann- Withney U testi ile yapıldı. Her iki grupta postoperatif allojenik transfüzyon gereksinimi arasında anlamlı fark bulunmadı. ANH Grubu'nda PT ve aPTT'de anlamlı uzama tespit edildi. Gruplar arasında hemodinamik parametrelerde anlamlı fark bulunamadı. Sonuç olarak kanama riski yüksek radikal prostatektomi olgularında gelafusine kullanarak ANH uygulanması, hastanın hemodinamisini, doku oksijenasyonunu bozmadan intraoperatif allojenik kan gereksinimini azaltan allojenik transfüzyona alternatif iyi bir yöntem olarak kullanılabilir. Fakat cerrahi kanamayı arttırabileceğinden dikkatli invaziv monitörizasyon gerektirmektedir. 54
Özet (Çeviri)
SUMMARY Blood loss in patients undergoing radical prostatectomy may be one of the major concern of the operation. In this study we evaluated the effects of acute normovolemic hemodulition on hemodynamic parameters, hematolojic values and allogenic blood transfusion requirement while using succinylated gelatine (gelafusine) intraoperatively in patients undergoing radical prostatectomy. We studied 20 patients, ASA I-II, 50-74 years old. The patients were randomized into two groups. In ANH gruop (n=10) was performed with gelafusine. Second group (n=10) was the Control Group and allogenic blood transfusion was performed accoring to the hemoglobin / hematocrit : 10/30 rule. Plasma hemoglobin concentration ( Hb), hematocrit (Htc), platelet count, protrombine time ( PT), parsiel thromboplastintime (PTT) and blood level of fibrinojen were measured preopratively, before and after transfusion and on the 1st, 7th day. Hemodynamic values; heart rate (HR), mean arterial pressure (MAP), central venous pressure (CVP), mean pulmonary arterial pressure, pulmonary capillery wedge pressure (PCWP), cardiac output (CO), cardiac index (CI),sistemic vascular resistance (SVR), pulmonary vascular resistance (PVR), oxygen delivery (DO2) and mixed venous oxygen saturation ( SVO2) were measured after anesthesia induction, before and after the transfucion and at the end of the surgery. The amount of intraoperative bleeding, autolog and allogeneic blood transfusine requirements were evaluated during the surgery Kruskal Wallis, chi Square and Mann Withney-U tests were used for statistical analysis. There were no significant differences between the two groups for postoperative allogeneic blood requirement. In grup 1 PT and PTT values were significantly increased and fibrinogen was decreased. Hemodynamic values didn't differ significantly between two groups. In conclusion, ANH is an accepted tool for reducing allogeneic blood transfusion requirements during surgery. ANH should be considered for use in all patients without specific contrandications to the technique when the anticipated blood loss exceeds 1 L and the initial Htc exceeds 34 percent.ANH will not impaired hemodynamic parameters and tissue oxygenation. But intensive invasive monitoringmust be done, because of surgical hemoragia can be increased. 55