Primer beyin tümörlerinin evrelendirilmesinde perfüzyon MRG'nin katkısı
Contribution of perfusion MRI at staging primary brain tumors
  1. Tez No: 260307
  2. Yazar: HOROLSÜREN ORGODOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ERDEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Perfüzyon MR görüntüleme, intrakranyal kitle ve diğer intrakranyal hastalıkları lezyonları anlamada, yönlendirmede ve değerlendirmede giderek kullanımı artan hızlı ve kuvvetli tekniktir.Bu çalışmaya primer beyin tümörü saptanan 25 hasta (20'si erkek, 5'i kadın) dahil edildi. MRG incelemeleri 1.5 T süperiletken magnet ile standart kafa sarmalı kullanılarak yapıldı. Tüm hastalara konvansiyonel MRG ve dinamik kontrastlı perfüzyon MRG aynı seansta yapıldı. Tespit edilen lezyon alanlarında rCBV oranları hesaplandı. rCBV oranını hesaplarken standart referans olarak kullanılmak üzere transaksiyel planda işaretlenen patolojik alanın karşı tarafında, aynı piksel sayısında alan işaretlenmiştir. Karşılaştırma amacı ile örnek alınan standart referans bölgeler; konvansiyonel T1A ve T2A kesitlerde normal sinyal özellikleri dikkate alınarak seçilmiştir.İncelenen tümörlerden 16'si yüksek evreli glial tümör (YEGT), 9'u düşük evreli glial tümör (DEGT) üdü.
Özet (Çeviri)
Perfusion MR imaging is fast and robust imaging technique that is increasingly used as a research tool to help evaluate and understand intracranial disease processes and as a clinical tool to help diagnose, manage, and understand intracranial mass lesions.Our study included 25 patients (20 men, 5 women) who have primary intracranial tumors. MRI was performed in a 1.5 T, superconductive magnet with standart head coils. Conventional MRI and dynamic contrast-enhanced MRI were performed at same time all patients. rCBV ratios were calculated in and around the lesions detected and while an area of the same pixel number and on the opposite side of the pathologic area was pointed as a standart reference in the transaxial plane. Standart reference area chosen for comparison had normal signal characteristics in T1W an T2W images.Sixteen of all tumors were high-grade glial tumors (HGGT), nine were low-grade glial tumors (LGGT).