Doğum şeklinin kordon kanı regülatuar T hücreleri (TREG) üzerine etkisi
The effect of mode of delivery to T regulatory (Treg) cells of cord blood
  1. Tez No: 260338
  2. Yazar: ALİŞAN YILDIRAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Allergy and Immunology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Regülatuar T (Treg) hücreler otoimmünite, allogeneik immün cevabınbaskılanması, transplant rejeksiyonunun ve antitümör/antimikrobiyal cevabınbaskılanmasında rol oynamaktadır. Treg hücrelerin gebelikte ve doğumsonrası hayatın erken döneminde de çok önemli olduğu, kordon kanındaerişkine göre belirgin olarak yüksek olduğu bilinmektedir.Bu çalışmanın amacı; doğum şeklinin (vajinal / elektif sezaryen) anneve bebek immün sisteminin önemli bir T lenfosit alt grubu olanCD4+CD25+FOXP3 (Treg) hücreler üzerine etkisi olup olmadığı ve streshormonu kortizol ile ilişkisi bulunup bulunmadığını araştırmaktır.Miadında vajinal yolla doğan 19, elektif sezaryenle doğan 20yenidoğanın kordon kanında; eş zamanlı olarak annelerinin intrapartumvenöz kan örnekleri ve ayrıca sağlıklı ve gönüllü, benzer yaş grubunda gebeolmayan 20 kadının venöz kan örneklerinde, akım sitometri yöntemi ile Treghücreleri belirlendi (FC500 ? Beckman Coulter, USA).
Özet (Çeviri)
Treg cells are critical for the control of autoimmunity and forsuppressing allogeneic immune responses, as they can also preventtransplant rejection and restrain antitumor and antimicrobial responses.These cells are found to be higher in cord blood than in adult peripheralblood. The purpose of this study was to evaluate whether the mode ofdelivery (vaginal versus C-section) influences the levels ofCD4+CD25+FOXP3+ Treg cells in cord blood and maternal peripheral bloodand also to examine its relationship with plasma cortisol levels.Newborns either born vaginally (n=19) or via elective C- section(n=20) and their mothers, as well as 20 healthy non- pregnant women, wereincluded in the study. CD4+CD25+FOXP3 (Treg) cells were examined byflow cytometry (FC500 - Beckman Coulter, USA).