Tek taraflı testis torsiyonu deneysel modelinde IGF-I, GH VE FGF gibi büyüme faktörlerinin uygulanmasının fertilite ve fekundite üzerine etkileri (Sıçanlarda deneysel çalışma)
The effects of IGF-I, FGF AND GH treatment, on fertility in experimental unilateral testicular torsion model
  1. Tez No: 260337
  2. Yazar: GÖKHAN BERKTUĞ BAHADIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM BİNGÖL KOLOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Çalışmanın Amacı: Tek taraflı testis torsiyonu yapılmış sıçanların aynı taraf ve karşı taraf testislerindeki germ hücre popülasyonunda fibroblast büyüme faktörü (FGF), insulin benzeri büyüme faktörü (IGF) ve büyüme hormonunun (GH) etkilerini değerlendirmek.Gereç ve Yöntem: Üç haftalık 48 erkek Wistar Albino fareler 7 gruba ayrıldı: Grup 1, Sham, grup 2 kontrol, grup 3 jelatin, grup 4 FGF, grup 5 IGF, grup 6 lokal GH ve grup 7 sistemik GH. Sham grubunda sağ testis ortaya konularak, 5/0 ipekle tespit edildi. Gruplar 2-7'de sağ testis 720 derece döndürülerek, altı saat sonra detorsiyone edildi. Detorsiyon sonrası grup 3-6'da yüksüz (Grup 3) ya da 2.5?g FGF(Grup 4), 5?g IGF(Grup 5), ve 5?g GH(Grup 6) yüklü 1cm2 jelatin filmler sağ testise dikildi. Grup 7'de 0.2 IU/100gr/gün dozunda GH subkutiküler olarak yedi gün boyunca sistemik uygulandı. 30 gün sonra her bir erkek 15 gün boyunca iki dişi ile birlikte tutuldu. Ardından her iki testis histopatolojik araştırma ve DNA flow sitometri için çıkarıldı. Her bir dişinin gebelik seyri izlenerek, her bir denek başına oluşan yavru sayısı kaydedildi. Histopatolojik değerlendirmede her bir sıçan için ortalama seminifer tübül çapları (OSTÇ) ve ortalama testiküler biyopsi skorları (OTBS) hesaplandı. DNA flow sitometrik yöntem kullanılarak Haploid (1n) hücrelerin yüzdesi saptandı.Ana sonuçlar: Ortalama dişi yavruları açısından gruplar arasında farklılık yoktu (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim of the study: To evaluate the effects of fibroblast growth factor(FGF), insulin like growth factor(IGF) and growth hormone(GH) on germ cell population of the ipsilateral and contralateral testes of rats subjected to unilateral testicular torsion.Methods: Forty eight male Wistar Albino rats at age of 3 weeks were divided into 7 groups as follows: Group 1: Sham, Group 2: Control, Group 3: Gelatin, Group 4: FGF, Group 5: IGF, Group 6: GH local and Group 7 GH systemic. In the sham group, the right testis was exposed and sutured with 5/0 silk. In Groups 2-6, right testes were rotated 720 degrees and detorsed 6 hours later. In Groups 3-6, 1cm2 gelatin films were sutured to the right testes, either unloaded(Group 3), or containing 2.5?g FGF(Group 4), 5?g IGF(Group 5), and 5?g GH(Group 6). In group 7 GH was administered 0.2 IU/100gr/d for 7 days following detorsion. After 30 days each male was cohabited with two unexposed female for a maximum of 7 days. Then both testes were removed for histopathological investigation and DNA flow cytometry. Pregnancy outcomes of each female were recorded. Mean seminiferous tubular diameters (MSTD), and mean testicular biopsy scores (MTBS), of each rat were recorded. The percentage of haploid(1n) cells were calculated.Main Results: There were no differences between groups regarding mean female offspring numbers. Both ipsilateral and contralateral MSTD and MTBS were significantly decreased in control and gelatin groups compared with sham, FGF IGF, GH and GH systemic groups. Although ipsilateral MTBS was significantly increased in GH local group compared with GH systemic group, contralateral MTBS did not differ between groups.Haploid cell percentage was significantly decreased in both ipsilateral and contralateral testes of the control and gelatin groups compared with sham, FGF, IGF and GH groups.