Romatoid artritli hastalarda anti CCP antikor düzeyinin klinik, laboratuvar ve radyolojik bulgular ile ilişkisi
Association of the level of anti-CCP antibodies in rheumatoid arthritis patients with clinic, laboratory and radiology
  1. Tez No: 260356
  2. Yazar: ŞENİZ KULLE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURBEN SÜLDÜR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Dünya popülasyonunun yaklaşık %1'ini etkileyen, en yaygın otoimmun hastalıklardan biri olan Romatoid artrit, tanı ve tedavide geç kalınması sonucu eklem deformiteleri, sistemik tutulum ve özürlülüğe neden olan bir hastalıktır. Romatoid artrit tanısının erken konulması erken tedavi ile hasarın önüne geçebilmesi açısından çok önemlidir. Bu nedenle erken tanı için spesifik ve sensitif serolojik testlere ihtiyaç vardır. Romatoid artrit şüphesi olan vakalarda bugüne kadar en yaygın kullanılan test romatoid faktördür. Romatoid faktör, ACR tanı kriterlerinde yer alan, RA için sensitif fakat spesifik olmayan bir parametredir ve tanısal değeri düşüktür. Romatoid artrit için iyi bir serolojik belirteç, hastalık için yüksek spesifitede olmalı, RA'i diğer artritlerden ayırabilmelidir. Bu nedenle anti-CCP yüksek sensitivitesi ve spesifitesi nedeni ile RF yerini alabilecek bir serolojik testtir ayrıca hastalığın prognozu ile ilgili kıymetli veriler sağlar. Biz çalışmamızda RA'li hastalarda anti-CCP antikor düzeyinin klinik, laboratuvar ve radyoloji ile ilişkisini araştırmayı hedefledik.Materyal ve Metod: Çalışmamıza Ocak 2007-Aralık 2008 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Romatoid Artrit İzlem polikliniğine başvuran 80 hasta (68 kadın, 12 erkek) gönüllü onam alınarak dahil edildi. Tüm hastaların demografik özellikleri ve hareket sisitemi muayenesi kayıt edildi. Hastalardan radyolojik değerlendirme için posteroanterior el ve ayak grafileri alındı. Laboratuvar değerlendirmeler için alınan kanlardan RF, sedimantasyon, CRP çalışıldı ve anti-CCP için alınan kan santrifüj edilerek analiz gününe kadar saklandı. Anti-CCP için IMTEC-CCP-Antibodies ELİSA kiti kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Rheumatoid arthritis affecting approximately 1% of the world population, and being one of the most common autoimmune diseases is an illness which causes joint deformities, systemic involvement and disorder if not diagnosed and treated in the early stage. Early diagnosis of rheumatoid arthritis is vital in terms of the prevention of the destruction and early treatment. Therefore, specific and sensitive serological tests are essential for early diagnosis. The most common test used recently for the likely cases of rheumatoid arthritis is rheumatoid factor. Rheumatoid factor defined in the ACR diagnostic criteria is a sensitive but not specific parameter for rheumatoid arthritis, and its diagnostic value is relatively low. The best serological indication of RA is high disease specificity differentiating RA from other arthritides. Therefore, anti-CCP is a serological test that can replace RF due to its high sensitivity and specificity as well as providing valuable findings about the prognosis of the disease. In this study, we aimed to reveal the association of anti-CCP antibody level in RA patients with clinic, laboratory and radiology.Material and Method: 80 patients (68 female, 12 male) attending to Rheumatoid Arthritis Polyclinic of Physical Medicine and Rehabilitation Department of Ankara University Medical Faculty in January 2007 to December 2008 volunteered for this study. Demographic features and movement examinations of all the patients were recorded. Posteroanterior hand and foot radiographs of the patients were recorded for the purpose of radiological evaluation. We processed RF, sedimentation and CRP on the blood samples taken for laboratory evaluation; the blood sample taken for anti-CCP was centrifuged and kept till the analysis. IMTEC-CCP-Antibodies ELISA kit was used for anti-CCP.