Kronik bel ağrılı hastalarda güvenli transforaminal epidural enjeksiyon için, kadavra üzerinde l1-s1 seviyelerinde güvenli üçgen aralığına yerleştirilen spinal iğnenin komplikasyon oluşturabilecek yapılara uzaklıklarının ölçümleri
Due to Safe Transforaminal Injection, Spinal Needles Placed at Safe Triangles of Everylevel Between L1-S1 on the Cadavres and The Distances of Structures Measured Because of Preventing Complications
  1. Tez No: 260355
  2. Yazar: EMİNE AYSU ŞALVIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM AŞIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Algoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Son yıllarda transforaminal epidural enjeksiyonlar, kronik bel ağrısı olan hastaların tedavisinde interlaminar ve kaudal enjeksiyon yöntemlerine alternatif olarak ortaya çıkmıştır. Transforaminal yöntemin uygulanması diğer yöntemlerden daha karışıktır, zordur ve floroskopi altında dahi nörovasküler komplikasyon riski yüksek olabilmektedir. Bizim bu çalışmadaki amacımız; transforaminal yöntemin uygulanışı sırasında güvenli uygulama aralığını belirleyebilmek ve komplikasyonları önleyebilmek için çevre yapılara uygun uzaklıkları belirleyebilmekti.Çalışmaya 32-67 yaşları arasında 4 erkek kadavra dahil edildi. Tüm kadavralarda bilateral lumbar bölge diseksiyonları sonrasında, bu bölgedeki güvenli olduğu farzedilen güvenli üçgen aralıklarına sagital düzlemle 30° açı yapacak şekilde spinal iğneler yerleştirildi. Spinal iğnenin her seviyede asendan lumbal vene, superior pediküle, spinal sinire vertikal ve transvers uzaklıkları ölçüldü ve ayrıca spinal sinirin asendan lumbal vene ve superior pediküle direkt uzaklıkları da değerlendirildi.Spinal iğnenin farklı seviyelerde asendan lumbal vene uzaklığı 1,05-3,65 mm, superior pediküle uzaklığı 0,33-2,92 mm, spinal sinire transvers uzaklığı 0-2,81 mm ve spinal sinire vertikal uzaklığı 0-3,1 mm arasında seyretmiştir. Spinal sinirin superior pediküle olan direkt ölçümleri 0,25-5,1 mm arasında seyrederken, asendan lumbal vene olan 2,25-5,29 mm arasında seyretmiştir. Kadavra 2'de hematom sebebi ile asendan lumbal vene olan uzaklıklar hiçbir seviyede ölçülemezken, kadavra 1ve 3'de kaudal seviyelerde darlık nedeniyle ölçülememiştir. Tüm seviyelerde alınan hiçbir ölçümde birbiri ile karşılaştırıldığında anlamlı olarak artış veya azalış paterni izlenememiş, istatistiksel olarak anlamlı sonuçlar elde edilememiş; ancak güvenli ölçüm ortalamaları elde edilmiştir.Bu çalışma ile güvenli üçgen bölgesinde dahi komplikasyonlardan kaçınmak için çevre anatomi yapılarına belirli ortalama uzaklıklar ile yaklaşılması gerektiği vurgulanmıştır ve daha önce hiçbir çalışmada ele alınmayan, önemli bir komplikasyon sebebi olabilecek asendan lumbal vene spinal sinirin uzaklığı ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
In recent years, transforaminal epidural injections have emerged as an alternative to interlaminar and caudal epidural injections for the patients with chronic back pain. Transforaminal technic is more complex and difficult than the other technics. Although it should be performed under fluoroscopy, its neurovascular complication riscs are still higher. In this study, it was aimed to determine safe triangle area and to prevent complications by measuring mean distances to the important anatomic structures around.Four adult (age of 32-67) cadavers were used for the study. Lumbar regions of all cadavers were dissected bilaterally and spinal needles were placed into safe triangles with an angle of 30° to the sagittal plane. The distances between spinal needle and vein lumbal asendan, spinal needle and superior pedicul were measured. Vertical and transvers lengths between spinal nerve and spinal needle were also evaluated. Furthermore; the intervals of spinal nerve-vein lumbal asendan and spinal nerve-superior pedicul were measured directly.The distance between spinal needle and vein lumbal asendan differed from 1,05 to 3,65 mm, spinal needle and superior pedicul ranged from 0,33 to 2,92 mm. Spinal needle's interval to spinal nerve differed from 0 to 2,81 mm transversly and ranged from 0 to 3,1 mm vertically. Direct measurements of spinal nerve to superior pedicul were between 0,25 and 5,1 mm and to vein lumbal asendan were between 2,25 and 5,29 mm. We had no chance to obtain some of the quantitatives of vein lumbal asendan because of a hematoma and narrowness. There were not statistically significant differences between L1-S1 levels; however mean and min/max values were acquired one by one for every level.This study emphasizes to consider mean distances to the anatomic structures for avoiding neurovascular complications, especially to lumbal asendan vein which was not described anatomically previously.