Romatoid artrit tanılı hastalarda serum CGRP (Calsitonin gene-related peptide) düzeylerinin hastalık takibinde yeri ve hastalık aktivitesi ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of serum CGRP (calcitonin gene-related peptide) levels in diseases diagnosed with rheumatoid arthritis and its relationship with disease follow-up and disease activity
- Tez No: 782097
- Danışmanlar: PROF. DR. SAFİNAZ ATAOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Romatoloji, Physical Medicine and Rehabilitation, Rheumatology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı romatoid artrit (RA) hastalarında sağlıklı kontrollere kıyasla serum kalsitonin gen ilişkili peptid (CGRP) düzeylerini belirlemek, RA'da serum CGRP düzeylerinin hastalık takibindeki yeri ve hastalık aktivitesiyle ilişkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 18-65 yaş arası ACR/EULAR 2010 RA Tanı Kriterleri'ne göre RA tanısı konan 80 hasta (60 kadın, 20 erkek; yaş 51.2±9.9) ve 40 sağlıklı kontrol (30 kadın, 10 erkek; yaş 50.9±7.1) alındı. Romatoid faktör (RF) ve/veya anti-siklik sitrüllenmiş peptid antikor (anti-CCP) pozitif olan hastalar seropozitif, negatif olan hastalar seronegatif olarak gruplandırıldı. RA hastalarının 40'ı seronegatif, 40'ı seropozitifti. Hasta ve kontrol grubunun demografik verileri ve antropometrik ölçümleri kaydedildi. Hasta grubunda hastalık aktivitesinin belirlenmesi amacıyla Disease Activity Score 28 (DAS-28) kompozit hastalık aktivite indeksi, sağlık değerlendirme anketi (HAQ), vizüel analog skala (VAS), eritrosit sedimantasyon hızı (ESH) ve C-reaktif protein (CRP) değerleri ölçüldü. Serum CGRP düzeyleri enzyme-linked immunosorbent assay yöntemi ile çalışıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine serum calcitonin gene-related peptide (CGRP) levels in rheumatoid arthritis (RA) patients compared to healthy controls, and to investigate the place of serum CGRP levels in RA in the follow-up of disease and its relationship with disease activity. Material and Method: A total of 120 people between the ages of 18-65 participated in the study; 40 healthy controls (30 females, 10 males; age 50.9±7.1 years) and 80 patients (60 females, 20 males; age 51.2±9.9 years) diagnosed with RA according to the ACR/EULAR 2010 RA Diagnostic Criteria were included. Patients who were positive for rheumatoid factor (RF) and/or anti-cyclic citrulized peptide antibody (anti-CCP) were grouped as seropositive and negative patients as seronegative. Of the RA patients, 40 were seronegative and 40 were seropositive. Demographic data and anthropometric measurements of the patient and control groups were recorded. Disease Activity Score 28 (DAS-28), health assessment questionnaire (HAQ), visual analog scale (VAS), erythrocyte sedimentation rate (ESH) and C-reactive protein (CRP) values were measured to determine disease activity in the patient group. Serum CGRP levels were studied by enzyme-linked immunosorbent assay method.