Operabl mide kanserinde radikal lenf diseksiyonunun tümör yayılımına etkisi
The effect of radical lymphatic dissection on tumor spread in operable gastric cancer
- Tez No: 984902
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUZAFFER AKINCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Mide kanseri tanısı alan ve operabl olarak değerlendirilip gastrektomi ve lenf disseksiyonu uygulanan hastalarda, rezeksiyon öncesi ve sonrası alınan peritoneal lavaj sıvısında serbest tümör hücrelerinin sitolojik pozitifliğini kantitatif olarak karşılaştırmak; yapılan cerrahinin malignitenin periton yayılımına neden olabilecek etkisini araştırmak; pozitif periton sitolojisi insidansını ve ilişkili risk faktörlerini belirleyerek literatüre katkı sağlamaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışma, prospektif, tek merkezli bir klinik araştırma olarak planlandı. Çalışmaya 01.08.2022–01.08.2025 tarihleri arasında SBÜ Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Servisinde mide tümörü tanısı ile opere edilen toplam 55 hasta dahil edildi. Peritoneal karsinomatozisi saptanan, uzak metastazı olan, preoperatif ve peroperatif inoperabl kabul edilen ve çalışmayı kabul etmeyen hastalar dışlandı. Peritoneal lavaj sitolojisi için, bilateral subfrenik boşluklar ve Douglas'a toplam 100'er ml salinle lavaj yapılıp karıştırıldıktan sonra her boşluktan 50 ml lavaj sıvısı alındı. Operabl olarak kabul edilen her hasta için, planlanan cerrahi rezeksiyondan önce ve sonra olmak üzere toplamda 6 adet peritoneal lavaj sıvısı alındı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların yaş ortalaması 64,9 olarak hesaplandı. Cinsiyet dağılımı %61,8'i erkek, %38,2'si kadın olarak değerlendirildi. Hastaların %54,5'inde subtotal distal gastrektomi, %45,5'inde total gastrektomi uygulandı. Tümörlerin %58,2'si antrum, %21,8'i kardiya, %16,4'ü korpus yerleşimli olarak saptandı. Ortalama tümör boyutu 4,7 cm olarak ölçüldü. Histopatolojik değerlendirmede hastaların %74,6'sınde adenokarsinom, %12,7'sinde taşlı yüzük hücreli adenokarsinom, %12,7'sinde müsinöz adenokarsinom tespit edildi. Çıkarılan ortalama lenf nodu sayısı 29,9 olarak bulundu. Hastaların %60,0'ında lenf nodu metastazı tespit edildi. TNM evre gruplarına göre dağılımına bakıldığında Evre 1A %9.1, Evre 1B %14.5, Evre 2A %12.7, Evre 2B %12.7, Evre 3A %14.5, Evre 3B %7.3, Evre 3C %14,5 ve Evre 4 %5,5 olduğu görüldü. Pozitif lavaj sitolojisi oranı %9,1 olarak saptandı ve ileri evre hastalık, lenf nodu metastazı varlığı, yüksek serum CA19-9 seviyesiyle ilişkili bulundu. Çalışmamızda cerrahi manipülasyonun peritoneal yayılımı önemli ölçüde artırdığına dair güçlü bir bulgu elde edilemedi. Postoperatif komplikasyon ve/veya erken dönem mortalite gelişimi ile ilişkili faktörler incelendiğinde, yaş faktörünün ve albümin değerinin önemli bir belirleyici olduğu görüldü. Sonuç: Pozitif sitoloji literatürle uyumlu olarak; ileri evre hastalık, lenf nodu metastazı ve yüksek serum CA19-9 düzeyi ile anlamlı ilişki gösterdi. Ancak cerrahi manipülasyonun peritoneal boşluğa tümör hücresi yayılımını artırdığına dair güçlü bir bulgu elde edilemedi. Bu durumun nedeni olarak hasta sayısının az olması, pozitif sitolojinin sıklığının düşük olması, konvansiyonel sitoloji duyarlılığının çeşitli çalışmalarda farklılık göstermesi, tümör biyolojisinin heterojen yapıda olması düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
Objective: To quantitatively compare the cytological positivity of free tumor cells in peritoneal lavage fluid obtained before and after resection in patients diagnosed with gastric cancer who were assessed as operable and underwent gastrectomy and lymph node dissection; to investigate the effect of the surgery on the potential spread of malignancy to the peritoneum; and to contribute to the literature by determining the incidence of positive peritoneal cytology and the associated risk factors. Materials and Methods: The study was designed as a prospective, single- center clinical trial. A total of 55 patients diagnosed with gastric cancer and operated on at the General Surgery Department of SBÜ Haseki Training and Research Hospital between August 1, 2022, and August 1, 2025, were included in the study. Patients with peritoneal carcinomatosis, distant metastases, those deemed inoperable preoperatively or intraoperatively, and those who declined to participate in the study were excluded. For peritoneal lavage cytology, 100 ml of saline was instilled into each of the bilateral subphrenic spaces and Douglas pouch, mixed, and then 50 ml of lavage fluid was collected from each space. A total of 6 peritoneal lavage fluids were collected for each patient deemed operable, before and after the planned surgical resection. Findings: The mean age of the patients included in the study was calculated as 64.9. The gender distribution was 61.8% male and 38.2% female. Subtotal distal gastrectomy was performed in 54.5% of patients, and total gastrectomy in 45.5%. Tumors were located in the antrum in 58.2% of cases, in the cardia in 21.8%, and in the corpus in 16.4%. The average tumor size was measured as 4.7 cm. Histopathological evaluation revealed adenocarcinoma in 74.6% of patients, signet ring cell adenocarcinoma in 12.7%, and mucinous adenocarcinoma in 12.7%. The mean number of lymph nodes removed was 29.9. Lymph node metastasis was detected in 60.0% of patients. When looking at the distribution according to TNM stage groups, Stage 1A was 9.1%, Stage 1B was 14.5%, Stage 2A was 12.7%, Stage 2B was 12.7%, Stage 3A was 14.5%, Stage 3B was 7.3%, Stage 3C was 14.5%, and Stage 4 was 5.5%. The positive lavage cytology rate was determined to be 9.1% and was found to be associated with advanced disease, the presence of lymph node metastasis, and high serum CA19-9 levels. In our study, no strong evidence was found that surgical manipulation significantly increased peritoneal spread. When examining factors associated with postoperative complications and/or early mortality, age and albumin levels were found to be important determinants. Conclusion: Positive cytology was consistent with the literature and showed a significant association with advanced disease, lymph node metastasis, and high serum CA19-9 levels. However, no strong evidence was found that surgical manipulation increases the spread of tumor cells into the peritoneal cavity. This may be due to the small number of patients, the low frequency of positive cytology, the variability in the sensitivity of conventional cytology across different studies, and the heterogeneous nature of tumor biology.