Hemostatik ajan olan ankaferdin sinüs mukozası üzerine etkisi
Effect of topical hemostatic agent ankaferd on the sinus mucosa
- Tez No: 260466
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BİROL UĞUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Paranazal sinüslere (PNS) yönelik cerrahi prosedürler sık olarak nazal ve paranazal sinüsleri kaplayan mukozada hasara neden olmaktadır. Sonuçta oluşan kanama halen PNS cerrahisinin önemli problemlerinden biridir. Kanamayı azaltmak amacıyla günümüzde bir çok topikal hemostatik kullanılmaktadır. Birçok emilebilir hemostatik ajanın sinüs mukozası iyileşmesini olumsuz yönde etkilediği gösterilmiştir. Ankaferd PNS cerrahinde kullanılmak açısından umut veren hemostatik özellikler taşıyan yeni bir emilebilir topikal hemostatik ajandır. Buna karşın bu ajanın güvenilirliği ve özellikle PNS cerrahisi sonrası yara iyileşmesinde etkileri kontrollü deneysel çalışmalarla ortaya konulmamıştır. Buçalışmanın amacı Ankaferdin hem sağlam, hem de cerrahi olarak hasarlanmış tavşan maksiler sinüs mukozasına olan etkilerinin araştırılmasıdır.Hasarlanmış mukozaya Ankaferdin etkilerini saptamak amacıyla 23 sağlıklı albino Yeni Zelanda tavşanı ketamin, xylazine anestezisiyle uyutuldu. Tavşanların sağ maksiler sinüsleri cerrahi olarak açılarak sinüs mukozası travmatize edildi ve sinüs içine ankaferd uygulandı(TravANK grubu, n=23). Sol maksiler sinüsleri de travmatize edilip serum fizyolojik (SF) uygulandı (TravSF grubu, n=23). Sağlam sinüs mukozasına Ankaferdin yaptığı değişiklikleri saptamak için, 10 tavşanın sağ maksiler sinüsüne mukoza travmatize edilmeden Ankaferd uygulandı (İntaktANK grubu, n=10), sol tarafa ise travmatize etmeden SF uygulandı (İntaktSF grubu, n=10). Tavşanlar postoperatif 3.haftada sakrifiye edilerek sinüs mukozası histopatolojik olarak incelendi.İnflamasyon oranı TravANK (%100) ve TravSF grubunda (%91,3) benzer bulundu ancak inflamasyon şiddeti TravANK grubunda (%39,1 şiddetli, %36,4 orta, %17,4 hafif), TravSF grubuna göre (%4,8 oranında şiddetli, 41,7 orta, %57,1 hafif) daha fazlaydı (p=0.003).
Özet (Çeviri)
Surgical procedures for the paranasal sinus (PNS) diseases frequently results in damage of the mucosa covering the nasal and paranasal sinuses. The resulting bleeding is one of the major problems of the PNS surgery. In order to reduce blood loss various topical hemostatic agents are currently in use during PNS surgery. Many absorbable hemostatic agents used for healing paranasal sinus mucosa affect the regeneration process of sinus mucosa negatively. Ankaferd is as a new absorbable topical hemostatic agent with promising hemostatic properties to be used in PNS surgery. However its safety and especially its effect on wound healing after PNS surgery has not been researched in any controlled experimental study.The aim of this study was to investigate the effects of Ankaferd on the both the intact and surgically traumatized rabbit maxillary sinus mucosa.In order to investigate the effects of ankaferd on traumatized mucosa Hasarl 23 healthy albino New Zealand rabbits were anesthesized by ketamine and xylazine. The right maxillary sinuses were surgically opened and akaferd was topically applied after traumatizing the sinus mucosa (TravANK group, n=23). The left sinus mucosa was also traumatized and serum physiologic was applied (TravSF group, n=23). To investigate the effects of ankaferd on intact mucosa Ankaferd was applied to the right maxillary sinuses of 10 rabbits without traumatizing the mucosa (İntaktANK group, n=10), while serum was applied to the left side as controls (İntaktSF group, n=10). The rabbits were sacrificed at the end of the 3rd week and the sinus mucosa was investigated histopathologically.The inflamation rate was similar in TravANK (100%) and TravSF groups (91,3 %), however the severity of the inflamation was more profound in TravANK group (39,1% severe, 36%,4 intermediate, 17,4% mild) than the TravSF group (4,8% severe, 41,7% intermediate, 57,1% mild) (p=0.003).