Türk koku testi
Turkish smell identification test
- Tez No: 260473
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRET ÇINAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Koku duyusu insanlarda diğer duyular kadar tam olarak incelenememiştir. Bunda koku almanın subjektif bir duygu olmasının rolü büyüktür. Bireyler arasındaki farkların ötesinde toplumlar arasındaki farklar bile kokuların tanınmasına etki eder. Dünyada kullanılan birçok standart koku testi kendi bölgelerine ait kokular içerir. Bu çalışmadaki amacımız Türk halkının tanıdığı kokuları tespit edip; koku hastalıklarında ileride uygulanacak şekilde standardize etmektir. Çalışmamızda 15?60 yaş arası aktif enfeksiyon geçirmeyen ve butanol eşik testini geçen toplam 200 kişiye testi uyguladık. Roll-on kapaklı şişelere koyduğumuz 20 farklı kokuyu çoktan seçmeli 6 seçenek eşliğinde kurutma kağıtlarına aynı miktarda sürerek deneklerimize sorduk. Sonuç olarak gruplarımızda çilek, muz, gül, nane, karanfil, tarçın, limon, portakal, lavanta ve sarımsak % 65'in üzerinde; fesleğen, elma, şeftali, leylak, ardıç, çörek otu %20?65 arasında; mersin, melisa, kakule, iğde % 20'nin altında tanınma oranlarına sahipti. Yurdumuzda uygulanacak koku testlerinde temel seçenek kokuları olarak çilek, muz, gül, nane, karanfil, tarçın, limon, portakal, lavanta ve sarımsak kokusunun uygun olduğunu saptadık.
Özet (Çeviri)
Like other senses, sense of smell has not been fully examined. It is because smelling is a subjective sense. Beyond the differences among individuals, the differences among societies also affect the recognizing of odors. Many of the standard odor tests which have been used all around the world contains odors belong to their own regions. The main aim of this study is to determine the odors that Turkish people recognize; and to standardize them for future odor diseases. In our study, the test is implemented to 200 individuals in sum between 15 ? 60 years of age who have not experienced active infection and who have passed the butanol threshold. By rubbing on the blotting paper, 20 different odors contained in bottles with roll-on cap have been asked to the experimental subject with 6 multiple choice questions. Eventually, the recognition scores are as follows: strawberry, banana, rose, mint, clove, cinnamon, lemon, orange, lavender and garlic have above 65%; basil, apple, peach, lilac, juniper, nigella between 20% - 65%; myrtle, melissa, cardamom, eleagnus below 20%. It has been determined that the suitable basic odors for our country are strawberry, banana, rose, mint, clove, cinnamon, lemon, orange, lavender and garlic.