Aşılı broiler sürülerinde newcastle ve infeksiyöz bronşitis viruslarına karşı oluşan aşı etkinliğinin ELISA metodu ile saptanması
Detection of vaccine efficiancy against newcastle and infectious bronchitis viruses in vaccinated broilers
  1. Tez No: 260484
  2. Yazar: S. BELGİN AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Araştırmamızda broiler üretimi yapan farklı bölgelerde bulunan çiftliklerden toplanan 241 adet kan örneği kullanılmıştır.NDV ile aşılanan çalışma dahilindeki 12 sürüden sadece ikisinde (Firma 1 ve Firma 3'e ait sürülerde) aşılama sonrası beklenen titre (10507, 10454) ve uygun % CV (49, 50) saptanmıştır. Bunun dışında kalan 10 sürünün 7'sinden elde edilen antikor titreleri (7346, 4987, 6876, 3382, 7912, 8461 ve 7722) düşük ve % CV değerleri (63, 78, 81, 75, 66, 61, 67) olarak saptanmıştır. 10 sürünün 3'ünden elde edilen antikor titreleri (9771, 10169, 9967) yüksek olmasına rağmen % CV değerleri de (sırasıyla % 62, % 73, % 75) yüksek olarak saptanmıştır.IBV ile aşılanan sürülerden birinde ise (Firma 12) düşük titre (792) ve yüksek CV (% 85) saptanmıştır. Sürülerden 5 tanesinde ise bulunan antikor titreleri 2477, 3883, 3987, 3876 ve 1152 olarak saptanmıştır. Firma 5' ait olan numunelerdeki ortalama antikor titresi ise (2538) bulunarak yeterli görülmekle birlikte % CV bakımından (% 55) yüksek sahip olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In our study, 241 blood samples were collected and used from different broiler hatcheries.In the study, out of 12 flocks vaccinated with NDV, the expected antibody titers (10507, 10454) and appropriate CV % (49, 50) were found in only 2 of them (Firm 1 and Firm 3). The antibody titers obtained out of the remaining 10 flocks were low (7346, 4987, 6876, 3382, 7912, 8461 and 7722) in 7 of them and CV % values were detected as 63, 78, 81, 75, 66, 61, 67. the antibody titers abtained from 3 flocks out of 10 were detected high (9771, 10169, 9967), therefore CV % values were detected high also (62 %, 73 %, 75 % respectively).In one of the flocks vaccinated with IBV (Firm 12), low titer (792) and high CV % value (85 %) were detected. The antibody titers obtained from 5 of the flocks were detected as 2477, 3883, 3987, 3876 and 1152. the antibody titer obtained from Firm 5 (2538) was found sufficient and CV % value was detected high (55 %).