Tiroidektomi sonrası kadınlarda cinsel fonksiyon değişiklikleri
Changes in sexual function in women after thyroidectomy
- Tez No: 260485
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE TÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmaya; tiroidektomi operasyonu olacak evli, cinsel yönden aktif, 20-50 yaş arasında ve gönüllü olarak katılan 30 bayan hasta alınmıştır. Uygulanacak Kadın Cinsel İşlev Ölçeği ile operasyon öncesi ve sonrası cinsel işlevlerde farklılık olup olmadığı tespit edilmek amacıyla bu çalışma yapılmıştır.Çalışmaya hasta grubuyla benzer özelliklere sahip 20 kadın kontrol grubu olarak alınmış ve aynı anket uygulanmıştır. Operasyon öncesi hastalara anket verilmiş ve uygun şekilde doldurulması istenmiştir. Operasyondan dört hafta sonra aynı anket hastalara uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Thirty female patients who will be operated as thyroidectomy between 20-50 years, sexual active, married were added voluntarily to this study. This study was applied to determine the differences between sexual activities before and after the operation. We used The Female Sexual Function Index for this measurement.To work with patients groups with similar characteristics as the control group 20 women received the same questionnaire was administered. The patients were given questionnaire and wanted to fill appropriately before the operation. The same questionnaire was administered to patients four weeks after the operation.