Retentio secundinarum sorunlu ineklerde intrauterin antibiyotik ve Tarantula Cubensis ekstraktı (Theranekron®) uygulamalarının bazı reprodüktif parametreler üzerine etkileri
Effects of the Tarantula Cubensis extract and trimethoprim+sulphadiazine in retained placenta in holstein cows
  1. Tez No: 260526
  2. Yazar: YÜKSEL KUDRET
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAŞAR ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 32
Özet
Bu çalışmada Tarantula cubensis ekstraktı ile trimetoprim (200 mg) ve sulfadiazin (1000 mg) içeren antibiyotik bolus veya sadece antibiyotik bolus uygulamalarının retensiyo secundinarumlu inekler üzerindeki etkilerinin araştırılması amaçlandı. Retensiyo sekundinarumlu 40 inek iki gruba ayrıldı. Birinci gruba (n=20) doğumdan sonraki 24 ve 72. saatlerde Tarantula cubensis ekstraktı ile birlikte uterus içi antibiyotik bolus uygulandı. İkinci gruba (n=20) doğumdan sonraki 24 ve 72. saatlerde sadece antibiyotik bolus uygulandı. Ayrıca, retensiyo sekundinarum problemi olmayan ve uyguluma yapılmayan ineklerden (n=20) oluşturulan üçüncü grup ise kontrol gurubu olarak ayrıldı. Bütün gruplarda doğum ilk östrus aralığı, doğum ilk tohumlama aralığı, doğum gebe kalma aralığı, buzağılama aralığı, gebelik başına tohumlama sayısı ve ilk tohumlamada gebelik oranları kaydedildi. Doğum ilk östrüs aralığı, doğum ilk tohumlama aralığı, doğum gebe kalma aralığı, buzağılama aralığı, gebelik başına tohumlama sayısı ve ilk tohumlamada gebelik oranı 1, 2. ve 3. gruplarda sırasıyla 45.8, 63.6, 74.2, 349.5, 1.36 ve % 70; 46.6, 67.2, 85.1, 356.8, 1.7 ve % 40; ve 37.1, 51.0, 58.8, 332.7, 1.35 ve % 65 olarak kaydedildi. Üçüncü grupta doğum ilk östrüs aralığı, doğum ilk tohumlama aralığı ve doğum gebe kalma aralığı 1. ve 2.
Özet (Çeviri)
It was aimed to investigate the effect administration of the Tarantula cubensis extract with trimetoprim+sulfadiazin bolus or trimetoprim+sulfadiazin bolus alone on retained placenta in cows. Fourty cows with retained placenta were divided into two groups. In group 1 (n:20) Tarantula cubensis extract + trimetoprim+sulfadiazin bolus were administered 24 and 72 hours after calving to cows with retained placenta. In group 2 (n:20) only trimetoprim+sulfadiazin bolus was applied 24 and 72 hours after calving to cows with retained placenta. In group 3 (n:20), no treatment was applied to cows without retained placenta and served as control. Intervals for parturition to first estrus, parturition to first insemination, parturition to conception, calving interval, the number of services per conception and conception rate in first insemination were recorded in each group. Intervals for parturition to first estrus, parturition to first insemination, parturition to conception, calving interval, the number of services per conception and conception rate in first insemination were, 45.8, 63.6, 74.2, 349.5, 1.36 and 70 %; 46.6, 67.2, 85.1, 356.8, 1.70 and 40 %; and 37.1, 51.0, 58.8, 332.7, 1.35 and 65 % in group 1, group 2 and group 3, respectively.