subklinik mastitisli inek sütlerinden izole edilen staphylococcus aureus suşlarında metisilin direncinin fenotipik ve genotipik araştırılması
Investigation of Methicillin Resistance in Staphylococcus aureus Strains Isolated from Subclinical Bovine Mastitic Milk Samples by Phenotypic and Genotypic Methods
- Tez No: 260527
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZKAN ASLANTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
SubklinikMastitisli İnek Sütlerinden İzole Edilen Staphylococcus aureusSuşlarında Metisilin Direncinin Fenotipik ve Genotipik AraştırılmasıMetisilin dirençli Staphylococcus aureus (MRSA) insanlarda hastane vetoplumsal kaynaklı infeksiyonların başta gelen nedenlerindendir. Son yıllarda farklıhayvan türlerinde MRSA kaynaklı infeksiyonların ve kolonizasyonunun bildirilmesitoplumsal kaynaklı MRSA infeksiyonlardaki artış ile ilişkilendirilmektedir. Bu çalışmadasubklinik inek mastitislerinden izole edilen S. aureus suşlarında metisilin direncinintespitinde farklı yöntemlerin karşılaştırılması amaçlandı. Bu amaçla, 148 S. aureusizolatında metisilin direnci altın standard olarak kabul edilen PZR ile mecA geniningösterilmesi, oksasilin agar tarama testi, oksasilin disk difüzyon testi, sefoksitin diskdifüzyon testi ve broth mikrodilüsyon yöntemleri ile araştırıldı ve sonuçları karşılaştırıldı.İncelenen 148 S. aureus suşundan 24 (%16.2)'ü PZR ile metisilin direnci yönünden pozitifbulundu. Oksasilin disk difüzyon testi ile 16 (%10.8), sefoksitin disk difüzyon testi ile 15(%10.1), oksasilin agar tarama testi ile 16 (%10.8) ve broth mikrodilüsyon yöntemi ile de18 (%12.2) suş metisiline dirençli olarak saptandı. PZR ile mecA negatif bulunan 124suştan (MSSA) ise oksasilin disk difüzyon ve sefoksitin disk difüzyon testi ile 1'i (%1.6),broth mikrodilüsyon testi ve oksasilin agar tarama testi ile de 2'si metisiline dirençli olaraksaptandı. Fenotipik yöntemlerin sensitivite ve spesifiteleri altın standard olarak kabuledilen PZR ile mecA geninin belirlenmesi referans alındığında sırasıyla oksasilin diskdifüzyon testi için %66.7 ve %99.2, sefoksitin disk difüzyon testi için %62.5ve %99.2,oksasilin agar tarama testi için %66.7 ve %98.4 ve broth mikrodilusyon testi için ise % 75ve %98.4 olarak saptandı.Sonuç olarak, hayvan orijinli MRSA suşları atipik metisilin direnç fenotipigösterebileceğinden, PZR'ın metisilin direncinin belirlenmesinde konvansiyonel fenotipiktestlere göre daha sensitif ve spesifik olduğu görülmektedir. Ayrıca, hayvan orijinli S.aureus suşlarında metisilin direncinin araştırılmasında yeni metodların uygulanmasıgereklidir.Anahtar kelimeler : İnek, mastitis, metisilin direnci, Staphylococcus aureus
Özet (Çeviri)
Investigation of Methicillin Resistance in Staphylococcus aureus StrainsIsolated from Subclinical Bovine Mastitic Milk Samples by Phenotypicand Genotypic MethodsMethicillin resistant Staphylococcus aureus (MRSA) one of the leading cause ofhospital-acquired (HA) and community-acquired (CA) infections. In recent years, MRSAinfections and colonization in different animal species has been reported, suggesting acorrelation observed increase in the number of CA-MRSA infections. In this study, it wasaimed to compare several methods for the detection of methicillin resistance in S. aureusisolated from subclinical bovine mastitis. For this aim, 148 S. aureus strain were screenedfor methicillin resistance by a PCR assay, which is accepted as golden standart and specificfor the mecA gene, oxacillin disc diffusion test, cefoxitin disc diffusion test, an oxacillinagar screen test, broth microdilution test. Of the 148 S. aureus examined, 24 (16.2%) werefound to be MRSA by PCR. Oxacillin disc diffusion, cefoxitin disc diffusion, oxacillinagar screen test and broth microdilution method detected methicillin resistantance in 16(10.8%), 15 (10.1%), 16 (10.8%) and broth microdilution 18 (12.2%), respectively. Of124 MSSA mecA negative strains, oxacillin disc diffusion and cefoxitin disc diffusion test1 (1.6%), broth microdilution test and oxacilin agar screen test 2 strains misclassified asMRSA. When detection of mecA gene by PCR taken as a referance method, sensitivitiesand specifities of oxacillin disc diffusion, cefoxitin disc diffusion, oxacillin agar screen testand broth microdilution method were 66.7-99.2%, 62.5-99.2%, 66.7-98.4% and 75-98.4%,respectively.In conclusion, as MRSA of animal origin may display atypical methicillinresistance, PCR apperars to be more sensitive and spesific for detection of methicillinresistance according to phenotypic methods. In addition, it is necessary to implement newmethods for screening methicillin resistance in S. aureus from animal origin.Key words : Bovine mastitis, methicillin resistance, Staphylococcus aureus