Preeklamptik gebelerde L-Arjinin ve ADMA düzeyleri ile eNOS geninin Glu298Asp polimorfizmi arasındaki ilişkisi
Glu298Asp polymorphism of the Endothelial Nitric Oxide Synthase gene and Plasma Concentrations of Asymmetric Dimethylarginine in pre-eclampsia
  1. Tez No: 260548
  2. Yazar: FAHRİ TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECİP İLHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Gebelik fizyolojik bir durum olup gebelik sırasında ortaya çıkan bazı hastalıklar hem anne hem de fetusta olumsuz etkilere yol açar. Bu olumsuz etkilerin en önemlisi preeklampsi olup obstetrik jinekolojinin önemli bir sağlık problemidir.Preeklampsi insidansı toplumlara göre % 2-10 arasında değişmektedir Tedavisindeki temel problem, fizyopatolojisinin net olarak anlaşılamamış olmasıdır.Bu durumun gelişiminde genetik faktörler ve nitrik oksit bağımlı vazodilatasyon önemli bir rol oynar. Bu çalışmada eNOS enzimindeki genetik polimorfizmin preeklampsi gelişiminde etkili olup olmadığı ve bu hipotezin ADMA birikimi ile ilişkisini araştırmak amaçlanmıştır. Araştırmamızda Glu298Asp varyantını kodlayan G/A polimorfizmi çalışılmıştır. Bu gendeki polimorfizm, protein yapısında değişikliğe neden olan ve NO sentezi ile ilişkili olan bir polimorfizmdir. Hamilelerde; Glu298Asp varyantı, ADMA, ve arjinin düzeyleri preeklampsili gebe grubu ve normal gebe grubu ile karşılaştırılarak değerlendirilmiştir.Çalışmada; 55 preeklampsili gebe ve 54 normal gebe incelendi. eNOS Glu298Asp genotip dağılımlarında ve allel sıklıklarında preeklampsili gebe ve normal gebe grupları arasında önemli bir farklılık görülmedi.
Özet (Çeviri)
Glu298Asp Polymorphism of the Endothelial Nitric Oxide Synthase Gene and Plasma Concentrations of Asymmetric Dimethylarginine in Pre-eclampsiaPregnancy is a physiological state same disorders occuring is pregnancy can pose negative effects to both mothers and fetus , the most promient one of the these negative effects is preeclampsia ,which is an important health problem of obstetric gynecology Insıdance of preeclampsia varies between 2 to 10 % in various nations since its physiopathology is not well establieshed this bring about the main difficulty in the treatment. Genetic factors nitric oxide (NO) dependent vasodilatation play important role in its development. In the current research, it was aimed to investigate whether or not genetic polymorphism of endotelial nitric oxide synthase (eNOS) can play a role in preeclampsia and to enlighten the correlation of Asymmetric dimethylarginine (ADMA) accumulation with this hypotesis. G/A polymorphism encoding Glu 298Asp variant was studied. Polymorphism of this gene cause alteration in protein structure and is related to NO synthesis . Glu 298Asp variants, ADMA and arginine levels were composed pregnant women with and without preeclampsia. 55 women with preeclamptic pregnancy and 54 normal pregnant women were included in study. The difference in eNOS Glu 298Asp genotype distribution and allel frequences of preeclampsia and normal pregnant women were found to be statistically insignificant .