Çabuk kuvvet ve aerobik çalışmaların amatör futbolcuların kan lipidleri üzerine etkileri
Effect on blood lipids of quick strength and aerobic training in amateur soccers
  1. Tez No: 260549
  2. Yazar: ABDÜLKERİM HAMZAOĞULLARI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YÜKSEL SAVUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırma; çabuk kuvvet ve aerobik dayanıklılık antrenmanlarının amatör erkek futbolcuların kan lipit metabolizmasına (Kolesterol, Trigliserit, Glikoz, Ldl, Hdl, Vdl) olan etkilerini araştırmak amacıyla, Diyarbakır 1. Amatör Futbol Liginde faaliyet gösteren toplam 40 futbolcu üzerinde (18-28 yaş) yapılmıştır.Futbolcuların, yeni sezon öncesinde geçiş devresinin bitimiyle Ağustos ayı başlarında (2008-2009 futbol sezonu) aç karnına uzman kişiler tarafından 7 cc kanları alınarak, egzersiz öncesi 1. ölçümleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in order to search impacts of quick strength and aerobics endurance training on male amateur footballer?s blood lipid metabolism (Cholesterol, Triglyceride, Glucose, Ldl, Hdl, Vldl), on totally forty footballers (18-28 ages) in Diyarbakır First Amateur Football League.Before the new season, in the beginning of August (Season of 2008-2009), first measurements of footballers were done by taking 7 cc bloods for pre-training. Then quick strength training was applied a day in a week and other a day aerobics endurance training was applied to 40 footballers with regular football training for 5 months.At the end of regular training for five months, post-training second measurements were done by taking blood samples.By comparing the blood samples with pre-training and post-training we investigated the impacts of quick strength and aerobics endurance training on male amateur footballer?s blood lipid profile.SPSS 15.0 program was used for statically analyses and its frequency, average, standard deviation ranges interpreted by helping tables.