Ortaöğretim öğrencilerinin beden eğitimi dersine yönelik tutumları ile akademik başarı motivasyonlarının incelenmesi
The attitudes of the students in secondary education to physical education lesson and the investigation of their success motivations
- Tez No: 260550
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MEHİBE AKANDERE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Beden Eğitimi Dersinin öğrencilerin okul başarısını olumlu etkilediği düşünülmektedir. Bu nedenle, çalışma Ortaöğretim Öğrencilerinin Beden Eğitimi Dersine Yönelik Tutumları ile Akademik Başarı Motivasyonlarının İncelenmesi amacı ile yapılmıştır.Araştırmanın örneklemini 2008/2009 öğretim yılında Konya ilinde Anadolu Lisesindeki 9.- 10. ve 11. sınıftardan oluşan toplam 299 kişi oluşturmaktadır. Öğrencilere, Kişisel Bilgi Formu, Beden Eğitimine Yönelik Tutum Ölçeği ve Akademik Motivasyon Ölçeği uygulanmıştır. Araştırma verilerinin değerlendirilmesinde normallik sınamasına göre, paremetrik testlerden bağımsız gruplarda t testi ve One-Way ANOVA, Tamkare, Khi-Kare testleri kullanılmış, hata düzeyi 0,05 olarak alınmıştır.Araştırmaya katılan öğrencilerinin Beden Eğitimi Dersine Yönelik Tutumları incelendiğinde; kardeş sayısı, babanın ve annenin eğitim durumları, babanın ve annenin meslekleri, ailenin ortalama aylık geliri, deneklerin hazırlık kurslarına gitme durumları arasında farklılık bulunmazken (P>0,05); cinsiyet, sınıflar arası, yaşlar arası, boş zamanlarda egzersiz yapma durumu, kulüpte düzenli olarak spor yapma durumları arasında farklılıklar (P0,05); sınıflar arası, yaş grupları; motivasyonsuzluk puanlarının baba mesleği, hazırlık kurslarına gitme, içsel ve motivasyonsuzluk puanlarının boş zamanlarda spor ve egzersiz yapma, içsel puanlarının bir kulüpte spor yapma değişkenlerinin karşılaştırılması bakımından anlamlı derecede farklılık olduğu (P0,05).
Özet (Çeviri)
It was considered that physical education lesson favorably affects the academic success of the students. Therefore, the objective of this study was the investigation of the academic success motivations of the students in secondary education with respect to their attitudes to physical education lessonThe sampling of the research was formed by 299 students in 9st, 10nd and 11rd class students in Konya Anatolian High School in 2008. In order to obtain the demographic information of each student, the Personal Information Form, Physical Education Lesson Attitude Scale and Academic Motivation Scale were applied to the students. The evaluation of the research data was made using t?test, One-Way ANOVA, Full-Square and Chi-Square tests for the groups independent from parametric tests due to normality tests. The error level for this study was taken as 0.05.When the attitudes of the secondary education students (attended to the research) to the physical education lesson were examined, the number of brothers/sisters, education levels of parents, jobs of parents, average monthly income of the family and attendance to preparatory courses of the students did not show any statistically significant differences (P>0,05). However, statistically significant differences were observed in terms of their sex, class levels, ages, the condition of making exercise in their spare times and making regular sports in a sports club (P0,05). On the other hand, the comparison of Academic Motivation scores of the students with their classes and age groups; the comparison of amotivation scores with the father?s job and preparatory course taking; the comparison of intrinsic and amotivation scores with making sports and exercise; and the comparison of intrinsic scores with making sports in a sports club were determined to be significantly different (P0,05). However, a significant relationship was obtained between the attitudes of the students to the physical education lesson and the sub-dimensions of academic motivation i.e.