17?19 yaş grubu elit erkek çim hokeycilere uygulanan iki farklı kuvvet antrenman programının bazı fiziksel, fizyolojik ve teknik özelliklere etkileri
The effects of two strength training programs applied to 17?19 year old top level male field hockey players on their physical, physiological and technical parameters
  1. Tez No: 225772
  2. Yazar: GAMZE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. EMRE EROL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışma 17?19 yaş grubu elit erkek çim hokeycilere uygulanan iki farklı kuvvet antrenmanı programının sporcularda meydana getirdiği bazı fiziksel, fizyolojik ve teknik özelliklerin belirlenmesini amaçlamıştır. Araştırmaya 36 sağlıklı erkek hokeyci katılmıştır. (Çabuk kuvvet grubu; 12, kuvvette devamlılık grubu;12 ve kontrol grubu;12 kişi.) Çabuk kuvvet ve kuvvette devamlılık gruplarındaki denekler 8 hafta boyunca haftada üç gün kuvvet + teknik antrenmanı uygularken, kontrol grubu sadece teknik antrenman uygulamıştır. İstatistiksel analizler SPSS For Windows 15 paket programı ile hesaplanmıştır. Grupların boy ve vücut ağırlıklarına, kalp atım sayısı ve kan basınçlarına, vücut kompozisyonlarına, izokinetik ölçümlerine, doppler ekokardiografi ölçümlerine bakılmıştır. Motorik spor testlerinden; dikey sıçrama ve anaerobik güç, 30 m sürat, 20 m mekik koşusu, esneklik ve aerobik güç ölçümleri alınmıştır. Hokey branşına özel spesifik saha testlerinde ise Slalom SDT testi ve şut testi uygulanmıştır. Denek grubunun ön ve son test değerlerinin karşılaştırılmasında grup içi ilişkiye bakılırken sonuçların 0.01 ve 0.05 önem seviyesinde anlamlı olup olmadığına bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study was to evaluate the effect of two different strength training programs on 17?19 years old top level male field hockey players by using physical, physiological and technical parameters. The search made on 36 healthy male hockey players. (Explosive power group composed of 12 players, strength endurance group composed of 12 players, control group 12 players.). Strength and technical training were applied on explosive power group and strength endurance group for 3 days in a week along 8 weeks. Only technical training was applied on control group. Statistical analysis evaluated by using SPSS For Windows 15 pocket program. The weight and height of the groups, their heart beat and blood pressure , body compositions, isokinetic and doppler ecocardiography parameters were taken into account. The vertical jump and anaerobic power , 30 m sprint ,20 m shuttle run, flexibility and aerobic power parameters were taken into account of the motor spor tests. Slalom SDT test and shooting test specific to hockey were applied. In comparing the pre-test and post-test of subject group, variables in group, it was explored that the results are at 0.01 and 0.05 significance level.