Adolesanların düzenli interval antrenmanlara cevaplarının incelenmesi
The investitigation of answer on regulerly interval training of adolescents
- Tez No: 260571
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OKTAY ÇAKMAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu araştırmada, 8 hafta süreyle düzenli bir şekilde uygulanan yaygın ve yoğun interval antrenman türlerinin, erkek çocukların motor gelişim düzeylerine etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştırAraştırma denek grupları yaşları 12-13 arasında değişen düzenli olarak Güreş antrenmanları yapan erkek çocuklardan oluşmaktadır. Gönüllülerden 10 erkek çocuk yoğun interval grubunu (A grubu) oluştururken, 10 erkek çocuk yaygın interval grubunu (B grubu) oluşturmaktadır. Araştırmaya toplamda 20 güreşçi çocuk gönüllü katılmıştır.Araştırmada gönüllülerin yaş, boy uzunluğu, kilo, Beden kitle indeksi (BKI), dikey sıçrama, 30 m Sürat, el pençe kuvveti, bacak kuvveti, maksimal oksijen kullanımı (Max. VO2) reaksiyon zamanı, vücut yağ yüzdesi (VYY), anaerobik güç ve esneklik parametreleri ölçüldü.Elde edilen verilerin istatistikî analizlerin yapılmasında SPSS paket program kullanıldı. Tüm gönüllülerin ölçülen parametreleri için ortalama değerleri ve standart hataları hesaplandı. Gruplar arası farklılıkların kontrolünde bağımsız ?t? testi, aynı gruptaki gönüllülere ise bağımlı ?t? testi uygulandı.Araştırmaya katılan grupların ön testleri arasında P>0,05 düzeyinde anlamlı farklılık bulunamamıştır.Araştırmaya katılan grupların son testleri arasında, yaş, boy, kilo, BKİ, dikey sıçrama, anaerobik güç, basit ses RZ, basit ışık RZ, Seçmeli RZ ve esneklik parametrelerinde P>0,05 düzeyinde anlamlı farklılık bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
This study, 8 weeks on a regular basis for a period of intense interval training and apply common types, levels of motor development of boys aimed to investigate the effects.Groups of research subjects ranging from age 12 -13 regular wrestling training consists of boys who make Volunteers from the 10 male children busy interval group (A group) creating a common interval group of 10 male children (B group) constituted. In total, 20 wrestlers have participated in research volunteer child.Study of volunteers age, height, weight, body mass index (BKI), vertical jump, 30 m Speed, hand grip strength, leg leg strength, maximal oxygen use (VO2 Max.) reaction time, body fat percentage (VYY), anaerobic endurance and flexibility parameters were measured.Statistical analysis of the data obtained were used in carrying out the program SPSS package. All volunteers for the mean values of measured parameters and standard errors were calculated. Differences between groups for the contrrol of independent ?t? test, the same group of volunteers is dependent on the ?t? test was applied.Surveyed between the groups pre-test P> 0.05 level there is no significant difference.Groups surveyed between the last test, age, height, weight, BKI, vertical jump, anaerobic power, simple sound RZ, simple light RZ, RZ and flexibility of selective parameters P> 0.05 level there is no significant difference. VYY groups, the right grip strength, leg strength and 30 m speed parameters p< 0.05 level there are significant differences, Max VO2 parameter p< 0.001 significant differences in levels were found.A research group participated in pre and post tests between age and length parameters P> 0.05 level, there was no significant difference, VA, BKI, vertical jump, anaerobic power, VO2 Max, simple sound RZ, RZ simple light, Elective RZ, flexibility, VYYi Right claw strength, leg strength and 30 m speed parameters p< 0.001 level, significant differences were found.Surveyed the front of the B group and final test between age, height, grip strength and right leg strength parameters P> 0.05 level, there was no significant difference, VA, BKI, vertical jump, anaerobic power, VO2 Max, simple sound RZ, simple light RZ, RZ selective and flexibility VYY, and 30 m speed parameters p< 0.01 level, significant differences were found.As a result, group A is applied to the intense interval training as a result of anaerobic power and force formed the basis of parameters provide important developments that Group B is applied to the common interval training as a result of the aerobic endurance and VYY based on the parameters that important developments can be said that it was provided.