Su sporu ile uğraşan sporcularda kontrol odağının kişilik ile yordanması
Prediction of locus of control by personality in water sports athletes
- Tez No: 941085
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN ZEKİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sporda Psiko-Sosyal Alanlar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sporda Psikososyal Alanlar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Sporcularda kişilik özellikleri ve kontrol odağı literatürde sıklıkla tartışılsa da kişilik gelişiminin kritik zaman aralığı olan adolesan periyotta düzenli antrenman yapan sporculara ilişkin bilgi kısıtlıdır. Bu çalışmada su sporcularında kontrol odağının kişilik özellikleri ile yordamasın amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini, 12-17 yaş aralığında 173 erkek, 192 kadın olmak üzere toplam 365 katılımcı oluşturmaktadır. Katılımcıların iç ve dış kontrol odak skorlarının belirlenmesi için Kontrol Odağı Ölçeği, kişilik özelliklerine ilişkin bilgi toplamak için Beş Büyük Kişilik Alanı ölçeğinin 10 maddeli formu kullanılmıştır. Formlar katılımcılara web tabanlı bir program üzerinden ulaştırılmıştır. Elde edilen veriler SPSS paket programında analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Although personality traits and locus of control in athletes are frequently discussed in the literature, there is limited information about athletes who train regularly in the adolescent period, which is the critical time interval of personality development. In this study, it was aimed to predict locus of control in aquatic athletes with personality traits. The sample of the study consisted of a total of 365 participants, 173 males and 192 females between the ages of 12-17. The Locus of Control Scale was used to determine the participants' internal and external locus of control scores, and the 10-item form of the Big Five Personality Scale was used to collect information about personality traits. The forms were delivered to the participants via a web-based programme. The data obtained were analysed in SPSS package programme.