Hipnoemzirme ve oksitosin masajının primiparlarda emzirme motivasyonu, yetersiz süt algısı, bağlanma ve uterus involüsyon sürecine etkisi
The effect of hypnobreastfeeding and oxytocin massage on breastfeeding motivation, insufficient perception of milk, attachment and uterine involution process in primiparous
  1. Tez No: 689894
  2. Yazar: SÜMEYYE ALTIPARMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM AKSOY DERYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ebelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Midwifery, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Bu araştırma hipnoemzirme ve oksitosin masajının primiparlarda emzirme motivasyonu, yetersiz süt algısı, bağlanma ve uterus involüsyon sürecine etkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metod: Son test kontrol gruplu deneysel bir çalışma olarak yürütülen bu araştırma Eylül 2020-Mart 2021 tarihleri arasında MEAH Kadın, Doğum ve Çocuk Hastanesinde NST birimine başvuran gebeler ve lohusalar ile gerçekleştirildi. Araştırmanın örneklemini 270 kadın (90 gebe Hipnoemzirme Grubu, 90 lohusa Oksitosin Masajı Grubu, 90 lohusa Kontrol Grubu) oluşturdu. Hipnoemzirme grubunda yer alan gebelere 37-38. ve 39-40. gebelik haftaları ile doğum sonu ilk emzirmeden önce ve 16-20.saatler arasında olmak üzere dört girişim, Oksitosin Masajı grubundaki lohusalara ise doğum sonu ilk emzirmeden önce ve 16-20. saatler arasında olmak üzere iki girişim yapıldı. Kontrol grubundaki lohusalara herhangi bir girişim yapılmadı. Veriler,“Kişisel Tanıtım Formu”,“PEMÖ”,“YSAÖ”,“ABBÖ”ve“UİSDF”aracılığı ile elde edildi. Bulgular: Hipnoemzirme ve oksitosin masajı gruplarının kontrol grubuna göre daha yüksek emzirme motivasyonu puan ortalamasına sahip olduğu belirlendi(p=0.000). Kontrol grubunun hipnoemzirme ve oksitosin masajı gruplarına göre daha fazla yetersiz süt algısı ve daha düşük anne-bebek bağlanma düzeyine sahip olduğu saptandı(p=0.000).Oksitosin masajı grubunda hiponoemzirme grubuna göre emzirme motivasyonuna ait emzirmeye verilen değer ve öz etkililik bileşenleri puan ortalamaları ile anne-bebek bağlanma düzeyinin daha yüksek, uterus involüsyon sürecinin daha hızlı (p=0.000).Emzirme motivasyonuna ait ebe desteği ve başarı beklentisi bileşenleri puan ortalamaları ise oksitosin masajı grubuna göre hipnoemzirme grubunda daha yüksekti(p=0.000). Sonuç: Hipnoemzirme ve oksitosin masajının emzirme motivasyonu ve anne-bebek bağlanma düzeyini artıran, yetersiz süt algısını azaltarak involüsyon sürecini hızlandıran ayrı ayrı teknikler olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Aim:This study was conducted to evaluate the effects of hypno-breastfeeding and oxytocin massage on breastfeeding motivation,inadequate milk perception,attachment and uterine involution process in primiparas. Material and Method: This study, which was conducted to as an experimental study with a post-test control group, was carried out with pregnant women and puerperant women who applied to the NST unit of MTRH-Women's, Maternity and Children's Hospital between September 2020-March 2021.The sample of the study consisted of 270 women (90 pregnant Hypno-breastfeeding Group, 90 postpartum Oxytocin Massage Group, 90 puerperal Control Group).For pregnant women in the Hypno-breastfeeding group, including between 37th-38th and 39th-40th gestational weeks and before the first breastfeeding and 16th-20th postpartum, four attempts and for the puerperant women in the Oxytocin Massage group,postpartum between before the first breastfeeding and 16th-20th, two attempts were made.No intervention was made on puerperant women in the control group.The data were obtained through the“Personal Description Form”,“PBMS”,“IMPS”,“MBAS”and“UIPEF”was obtained with. Results:It was determined that the hypno-breastfeeding and oxytocin massage groups had a higher mean breastfeeding motivation score than the control group (p=0.000). It was determined that the control group had more inadequate milk perception and lower mother-infant attachment level compared to the hypnobreastfeeding and oxytocin massage groups (p=0.000). -The baby attachment level is higher, the uterus involution process is faster (p=0.000). Conclusion:It was concluded that hypno-breastfeeding and oxytocin massage are separate techniques that increase breastfeeding motivation and mother-infant attachment level, and speed up the involution process by reducing the perception of insufficient milk.