Bebek masajı eğitimi verilen anneler tarafından yapılan bebek masajının postpartum depresyon ve maternal bağlanma üzerine etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effects of infant massage performed by mothers who received infant massage training on postpartum depression and maternal attachment: A randomized controlled trial
- Tez No: 934989
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN ŞENTÜRK ERENEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırma, bebek masajı eğitimi verilen anneler tarafından yapılan bebek masajının postpartum depresyon ve maternal bağlanma üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla randomize kontrollü olarak yapılmıştır. Araştırma Ankara ilinde yer alan özel bir hastanenin doğum sonu servisinde uygulanmıştır. Örnekleme müdahale grubunda 35, kontrol grubunda 35 olmak üzere 70 anne ve bebek çifti dahil edilmiştir. Veriler Aralık 2022 - Temmuz 2023 tarihleri arasında toplanmıştır. Araştırma verileri Anne ve Bebeği Tanıtıcı Bilgiler Formu, Edinburgh Postpartum Depresyon Ölçeği (EPDÖ) ve Maternal Bağlanma Ölçeği (MBÖ) kullanılarak toplanmıştır. Annelere postpartum 14. günde Anne ve Bebeği Tanıtıcı Bilgiler Formu ve EPDÖ uygulanmıştır. EPDÖ puanı 13'ün altında olanlar rastgele sayı tablosu yöntemi ile randomize şekilde müdahale ve kontrol grubuna atanmıştır. Müdahale grubunda yer alan annelere postpartum 15-17. günlerde başlayarak, Uluslararası Bebek Masajı Derneği (IAIM)'nin geliştirdiği bebek masajı eğitim programı uygulanmıştır. Eğitim beş hafta boyunca, haftada bir gün 3 anne-bebek çifti ile grup halinde yüz yüze uygulamalı olarak verilmiştir. Eğitim sürecinde annelerin öğrendiği masaj hareketlerini haftada en az üç kez bebeklerine uygulamaları istenmiştir. Kontrol grubundaki annelere hastanede verilen rutin bakım dışında herhangi bir müdahalede bulunulmamıştır. Müdahale grubundaki annelerin bebek masajı eğitimlerini tamamlamalarının ardından posptartum 6. haftanın sonunda her iki gruba EPDÖ ve MBÖ uygulanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, Mann Witney U, ki kare, t testi ve Cohen's d kullanılmıştır. Yapılan analizlerde müdahale ve kontrol grupları arasında EPDÖ puan ortalamaları (6,46±3,82; 6,60±4,17; p>0.05) bakımından anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a randomized controlled trial to evaluate the effects of infant massage performed by mothers who received infant massage training on postpartum depression and maternal attachment. The study was carried out in the postpartum ward of a private hospital in Ankara, Turkey. The sample consisted of 70 mother-infant pairs, with 35 in the intervention group and 35 in the control group. Data were collected between December 2022 and July 2023. The research data were gathered using the Mother and Infant Information Form, the Edinburgh Postnatal Depression Scale (EPDS), and the Maternal Attachment Inventory (MAI). On the 14th postpartum day, mothers were administered the Mother and Infant Information Form and the EPDS. Mothers with an EPDS score below 13 were randomly assigned to the intervention and control groups using a random number table. The baby massage training program developed by the International Association of Infant Massage (IAIM) was applied to the mothers in the intervention group starting from the 15th-17th postpartum days. The training was delivered face-to-face in small groups of three mother-infant pairs, once a week for five weeks, with a hands-on approach. Throughout the training process, mothers were instructed to apply the learned massage techniques to their infants at least three times per week. Mothers in the control group received only routine postpartum care provided at the hospital, with no additional intervention. Upon completion of the infant massage training in the intervention group, both groups were reassessed using the EPDS and MAI at the end of the sixth postpartum week. For data analysis, descriptive statistics, the Mann-Whitney U test, chi-square test, t-test, and Cohen's d were employed. The results indicated no significant difference between the intervention and control groups in terms of EPDS mean scores (6.46±3.82; 6.60±4.17; p>0.05).