Koroner arter hastalarında tromboksan B2 ile arteryel stifness arasındaki ilişki
The relation between thromboxane B2 and arterial stiffness in patients with coronary artery disease
  1. Tez No: 260619
  2. Yazar: SİNAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER GEDİKLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Bu çalışmada 100 mg Asetilsalisilik asit (ASA) kullanmakta olan hastalarda, arteryel stifnes ile ASA etkinliğinin bir göstergesi olan serum tromboksan (TX) B2 düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır.Yöntem: Kardiyoloji polikliniğine başvurup koroner arter hastalığı öyküsü olan ve 100 mg ASA kullanan ardaşık 82 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalardan alınan kan örneklerinden serum TXB2 seviyesi çalışıldı. Eş zamanlı hastaların arteryel stifnesi sfingmocor cihazı ve arteryel tonometri ile ölçüldü. Arteryel stifnes Augmentasyon indeksi (AIx) ve pulse wave velosite (PWV) değerlendirildi.Bulgular: Serum TXB2 düzeyleri 428±1312 idi..Çalışma grubunda AIx 28±9 ve PWV 11,7± 2,8 olarak tespit edildi. Serum TXB2 düzeyleri ile AIx (r:0,09 p:0,4) ve PWV (r:-0,01 p:0,8) arasında anlamlı ilişki bulunmadı. Ayrıca yaş, cinsiyet, hipertansiyon, diabet mellitus varlığı, obezite ilaç kullanımı ve arteryel stifnes arasında da anlamlı ilişki bulunmadı. Sadece bivariate pearson korelasyon analizi sonucu LDL (r:0,25 p:0,02) ve total kolesterol (r:0,21 p:0,05) ile TXB2 arasında anlamlı ilişki bulundu.Sonuç: Çalışma bulgularına göre arteryel stifnes ASA direncini etkilememektedir. Ayrıca çalışmamızda TXB2 ile LDL ve total kolesterol arasında anlamlı ilişki bulunması yüksek LDL ve total kolesterol düzeylerinin ASA direncine neden olabileceğini göstermektedir. ASA direncini etkileyen faktörlerin tespiti için daha büyük ve değişik doz tedavi gruplarını içeren çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study it is aimed to examine the relation between arterial stiffness and tromboxane (TX) B2 levels that is an indicator of acetylsalicylic acid (ASA) effectiveness in patients who are using 100 mg ASA.Metod: 82 patients with coronary artery disease history who applied cardiology outpatient clinic and were using 100 mg ASA enrolled to this study. Serum TXB2 levels measured from patients blood samples. Arterial stiffness measured by sfingmocor and arterial tonometry concorrently. Arterial stiffness was evaluated with augmentation index (AIx) and pulse wawe velocity (PWV) parameters.Findings: Serum TXB2 levels were 428± 1312. İn the study group AIx and PWV were found as 11,7± 2,8 and 28± 9 respectively. There were no significant relation between TXB2 levels with AIx (r:0,09 p:0,4) and PWV (r:-0,01 p:0,05). Likewise no significant relation obtained between arterial stiffness and age, gender, hipertension, diabetes mellitus, obesity and drug use. The only significant relation was obtained between TXB2 levels and LDL (r:0,25 p:0,02) and total cholestrol (r:0,21 p:0,05) levels by bivariate pearson corrolation analysis.Conclusion: According to the results of this study arterial stiffness does not influence ASA resistance. Also the significant relation observed between TXB2 and LDL and total cholestrol levels idicates that high LDL and total cholestrol levels may cause ASA resistance. In order to determine the factors that cause ASA resistance larger studies with different doses of treatment groups are needed.