Kliniğimizde yapılan sekonder göz içi lensi implantasyonları
Kliniğimizde yapılan sekonder göz içi lensi implantasyonları
  1. Tez No: 260660
  2. Yazar: MUHAMMED BATUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN ÇİNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
AMAÇ: Çalışmamızda çeşitli sebeplerle afak kalmış hastalarda uyguladığımız sekonder göz içi lensi (GİL) implantasyonlarının görme keskinliği sonuçlarını, refraksiyon değerlerini, eşlik eden diğer patolojileri ve postoperatif komplikasyonları değerlendirmeyi amaçladık.GEREÇ VE YÖNTEM: Kliniğimizde Aralık 1998 ? Aralık 2009 tarihleri arasında 70 hastanın 83 gözüne yapılan sekonder GİL implantasyonu sonuçları retrospektif olarak değerlendirilerek çalışmaya alındı. Olgular afaki nedenlerine göre, GİL lokalizasyonlarına göre ve GİL tiplerine göre gruplara ayrılarak bu gruplar arasında görme keskinliği, refraksiyon değerleri ve komplikasyonlar açısından karşılaştırma yapıldı.BULGULAR: Çalışmaya alınan 70 hastanın 22'si kadın (%31,43), 48'i erkek (%68,57) idi. On üç hastanın (%18,57) her iki gözüne sekonder GİL implantasyonu yapıldı. Olguların yaş ortalaması 35,71±30,51 (1-85) yıl, ortalama afaki süresi 4,58 (3 gün-30 yıl) yıl olup ortalama takip süresi 17,2±18,32 (3-72) aydı.Preoperatif Snellen eşeline göre en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EDGK) düzeyi 12 gözde (%21,82) 0,5 ve üzerinde bulunurken, postoperatif 3.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: To research visual acuity, refractive errors, accompanied pathologies and postoperative complications in aphakic patients who had secondary intraocular lens implantation (IOL) surgery in our clinic.MATERIAL AND METHODS: We retrospectively evaluated 83 eyes of 70 patients who had secondary IOL implantation surgery in our clinic in between December 1998 and December 2009. Patients were divided into the groups according to the cause of aphakia, IOL localisation and IOL type. Visual acuity, refractive status and complications were compared in the three groups.RESULTS: When the rate of men was 68.57% (48 patients) women rate was 31.43% (22 patients). The mean age was 35.71±30.51 years (1-85 years). Bilateral secondary IOL implantation rate was 18.57% (13 patients). The mean follow up time was 17.20±18.32 (3-72) months. The mean aphakia interval was 4.58 years (3 days-30 years).Preoperative the best corrected visual acuity (BCVA) according to the Snellen charts was 0.5 and more in 12 eyes (21.82%). Postoperative third month BCVA was 0.5 and more in 25 eyes (45.45%).